Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-06-2019

Czerwony Kapturek w lesie atrakcji szukał Babci, Batman pomagał malować sprayem, Joker lepił z plasteliny, a Pippi Langstrumpf częstowała cukierkami. Tropem bajek i dobrej zabawy wyruszyło około 250 osób, a w wydarzeniu uczestniczyło prawie tysiąc.

W niedzielę 9 czerwca Park na Kamiennej Górze tętnił życiem. Już po raz szósty Dzień Aktywnej Rodziny był nośnikiem radości oraz szansą na sceniczny debiut dla największych lubańskich gwiazd. Wydarzenie otworzyła parada lubańskich organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Kolorowa kolumna postaci z bajek wyruszyła z centrum miasta, zmierzając do parku, który tego dnia zmienił się w bajkowy świat. Niesamowitą przygodę można było przeżyć biorąc udział w grze przygotowanej przez lubańskich działaczy, pasjonatów i artystów. Zadania dla rodzin były różnorodne i pozwalały posmakować działalności przedstawicieli poszczególnych punktów gry.
- Dziś pomagałem na stoisku. Miałem ręce pełne pracy. Dużo, wręcz bardzo dużo osób lepiło z gliny czy plasteliny lub malowało sprayem. Było aktywnie i radośnie – zapewniał Kuba (10 lat).
Po wykazaniu się wiedzą teoretyczną lub praktycznymi umiejętnościami z zakresu ekologii, poezji, historii, techniki, plastyki czy sportu uczestnicy gry otrzymywali naklejki.
- Karta zadań wypełniona, zdobyłem wszystkie naklejki. Niektóre zadania były trudne, inne łatwe, ale z pewnością chętnie przeszedłbym grę jeszcze raz – mówił siedmioletni Karol.
- Całą kartę już mam. Było łatwo i było malowanie buzi. Jestem motylkiem - zachwycała się trzyletnia Jagoda.
- Fajne zadania. Wszystko nam się podobało. Jako upominek za uzupełnienie karty wybrałyśmy sobie gumowe piłeczki. Damy je do zabawy naszym zwierzątkom – królikowi i chomikowi – cieszyły się Lena (9 lat) i Magda (13 lat).
- Wzięłam udział w grze i zdobyłam wszystkie naklejki. Najbardziej podobały mi się sportowe konkurencje. Chętnie jeszcze raz wzięłabym udział w grze. Za przejście zadań wybrałam sobie smycz i ołówek, a teraz czekam na losowanie nagród głównych – ekscytowała się ośmioletnia Zosia. 
W grze dzieci mogły rozwiązywać zadania samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. Po uzupełnieniu karty zadań każdy otrzymywał drobny upominek i brał udział w losowaniu cennych nagród. Tegoroczne losowanie miało rewelacyjny finał, jak na taką imprezę przystało, główną nagrodę wylosowała wielopokoleniowa rodzina. 
– Wszystkie namioty zaliczone. Zdobyłyśmy cztery upominki, bo we cztery brałyśmy udział w zadaniach - relacjonowały mamy Małgorzata i Anna oraz Zuzia (7 lat) i Lena (11 lat). - Niektóre zadania wymagały skupienia i sprawdzały naszą zręczność. Za rok też przyjdziemy na DAR.
Nowością na tegorocznej imprezie było wspólne z harcerzami z ZHP Hufiec Lubań bicie rekordu „Doniczkowe masz rośliny? Przynieś - razem zasadzimy!”.
- W tym roku podjęliśmy się próby pobicia rekordu w liczbie kwiatów zasadzonych w ciągu jednej godziny – mówił przedstawiciel lubańskich harcerzy, Konrad Szpilczak. - Niestety, nie udało się. Posadziliśmy 337 kwiatów doniczkowych. Z jednej strony jest to liczba, która nie pozwoliła pobić rekordu. Z drugiej strony właśnie tyle kwiatów będzie dodatkowo filtrować powietrze w centrum, bo wszystkie ozdobią Urząd Miasta. Myślę, że za rok jeszcze bardziej się zmobilizujemy. Znajdziemy więcej rąk chętnych do pomocy i jeszcze raz przystąpimy do zadania – planuje K. Szpilczak.
Na Dniu Aktywnej Rodziny wszyscy ochoczo korzystali z bezpłatnych atrakcji festynowych i zwiedzali historyczne miasteczko. Jak można było zauważyć walka na miecze, zdobywanie zamku, strzelanie z łuku czy rzucanie podkowami nigdy nie wyjdzie z mody. Tym samym wielu śmiałków z werwą sprawdzało swoje możliwości.
- Byłem na kulach wodnych i najchętniej od razu wszedłbym tam z powrotem. Teraz biegnę na dmuchańce – zachwycał się Wojtek (8 lat).
- Dopiero przyszliśmy, ale jesteśmy stałymi bywalcami DAR-u i stąd wiedzieliśmy, że to impreza, której nie można opuścić – podkreślała mama Justyna, trzymając w dłoni średniowieczny miecz. – To cudowne wydarzenie i świetny pomysł na spędzenie czasu wolnego, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się bezpłatna ciuchcia, jeżdżąca na trasie centrum miasta – Kamienna Góra – centrum miasta.
- Ciuchcia to według nas świetna atrakcja dzisiejszej imprezy – zaznaczali Marcin, Monika i Konrad. – Jak widać wielką radość mają dzieci i nie tylko dzieci. My niesamowicie dobrze bawiliśmy się jadąc "złotym pociągiem". Byliśmy już w domu, teraz przyjechaliśmy jeszcze raz na wydarzenie, bo nie codziennie Kamienna Góra tętni taką radością.
Tradycyjnie na scenie amfiteatru łzy wzruszenia wywołały występy małych artystów ze Żłobka Miejskiego, Przedszkoli Miejskich nr 1, 3, 5, Akademii Malucha, Przedszkola Słonecznego i Planety Uśmiechu. Od najlepszej strony zaprezentowały się organizacje pozarządowe. Publiczność rozkołysali soliści zespołu Dziurawe Miechy & Rozmarynek, Chór Maksymilianki, Lubaniacy oraz Echo Bukowiny. W świat poezji zabrali zgromadzonych członkowie DGL Nurt, a niezłe ciosy i uniki zaprezentowali bokserzy z Bojan Boks Lubań. Harcerze z ZHP Hufiec Lubań podsumowali projekt "Lubań zielonym przylądkiem nadziei" doceniając nagrodami zwycięskie prace konkursowe. Na scenie nie zabrakło też tancerzy ze Studia Tańca Nowoczesnego MAR-KO, którzy rozgrzali scenę tuż przed losowaniem głównych nagród. Następnie temperaturę podgrzały gorące rytmy zespołu Jambo Africa. Wydarzenie zakończył pokaz grupy Prototype, która tym razem nie igrała z ogniem, a przedstawiła swoją interpretację serialu animowanego „Awatar: Legenda Aanga”.
- DAR to niezwykła impreza – podsumowali wydarzenie pięcioletni Adaś, dziesięcioletnia Lena wraz z mamą Kamilą. - Bardzo udane występy dzieci i mnóstwo atrakcji. Takie wydarzenia powinny być częściej organizowane. Choć w tym roku nie braliśmy udziału w grze, to i tak było super.
Szósta edycja DAR-u zaangażowała w organizację wydarzenia około 250 osób. Dzięki ciężkiej pracy, kreatywnym pomysłom, dużym chęciom, ale przede wszystkim pasji działania po raz kolejny Dzień Aktywnej Rodziny udał się znakomicie. Dziękujemy wszystkim, bez których DAR nie byłby DAR-em. Są to organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje miasta Lubań, sponsorzy, partnerzy: Bojan Boks Lubań, Chór Maksymilianki, Dolnośląska Grupa Literacka NURT, Fundacja Bukowińska "Bratnia Pomoc" w Lubaniu, Grupa Prototype, Klub Liderów Młodzieżowych przy Stowarzyszeniu P-ZFST „Pogranicze” w Lubaniu, Klub Pionierów Ziemi Lubańskiej, Klub Seniora przy SM w Lubaniu, Lubańskie Towarzystwo Miłośników Akordeonu, Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów „Odnowa”, LSM Panaceum, LZS Zaręba, Łużyckie Stowarzyszenie Miłośników Modelarstwa w Lubaniu „PASJONAT”, M-GLKS Kwisa Lubań, Klub Honorowych Dawców Krwi przy SM w Lubaniu, PTSM Oddział Łużycki w Lubaniu, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Rejonowy w Lubaniu, SKOB Lubań, Stowarzyszenie Wąwóz Somosierra, Stowarzyszenie SIÓDME NIEBO, TPD Oddział Miejski - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy OWD w Lubaniu, ZHP Hufiec Lubań, Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu (koordynacja współpracy między organizacjami), Łużyckie Centrum Rozwoju, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Muzeum Regionalne, Ośrodek Wsparcia Dziennego, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej przy MiPBP im. M. Konopnickiej, Żłobek Miejski, lubańskie przedszkola, Studio Tańca Nowoczesnego MAR-KO, Chromex Sp. z o.o. oraz Nadleśnictwo Świeradów.
(ŁCR)

Parada

DAR 2019 na scenie

DAR - gra "Tropem bajek" i inne atrakcje

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...