Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-01-2022

18.02.2022r. o godz. 16.30 w murach naszej opustoszałej szkoły wieczorową porą odbyło się wspólne czytanie ponadczasowego dramatu Adama Mickiewicza pt. „Dziady” część II.

Do udziału w tym wydarzeniu zostaliśmy zaproszeni  przez nasze  polonistki panie : Beatę Baczyńską - Smyczek i Agatę Sieradzką. Tuż po 16.00 przybyła większość chętnych osób.  Rozłożyliśmy przyniesione ze sobą koce i poduszki, a panie przydzieliły nam role do czytania, rozpoczęły budowanie klimatu poprzez opowieści i dawnym obrzędzie dziadów i zapalanie świec, których gra świateł w mroku spowodowała, że nasza klasa nabrała klimatu cmentarnej kaplicy, a szkoła głuchego cmentarzyska.

Z przejęciem czytaliśmy przydzielone kwestie, a grupa uczniów w roli chóru, który deklamował:  „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” – potęgowała nastrój grozy i tajemniczości. Wierzcie mi, że atmosfera była podniosła i przerażająca zarazem.

Jak na obrzęd „Dziadów” przystało, nie zabrakło tego wieczoru jadła i picia, które spożywaliśmy w przerwie.

Ta niekonwencjonalna forma zapoznania się z tekstem II części dzieła  Adama Mickiewicza spowodowała, że nie tylko lepiej zrozumieliśmy treść dramatu, ale także obowiązkowa lektura stała się powodem przeżycia niesamowitej przygody.

                                                                                              red.Aleksandra Malmon kl. 7e

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...