Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-01-2022

Renesansowe wnętrza dawnej siedziby rajców miasta nad Kwisą napełnił duch Górnych Łużyc. Dziś to siedziba biblioteki, więc ów duch daje się łatwo przeczytać. I obejrzeć. Prezentacja w Ratuszu jest zaproszeniem na napoleońską wystawę w Bolesławcu, która zostanie udostępniona w lutym.

Do pierwszych dni lutego w znajdującej się w lubańskim Ratuszu siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej prezentowana jest wystawa przybliżająca działania w ramach polsko-niemieckiego projektu „1000 lat Górnych Łużyc – Ludzie, grody, miasta”. Jest to już jedenasta odsłona ekspozycji wędrującej od lata 2020 roku przez pogranicze Dolnego Śląska i Saksonii. Wcześniej pojawiła się ona była m.in. w Bolesławcu, Żytawie, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Bad Muskau i Świeradowie-Zdroju.

Prezentacja składająca się z pięciu iluminowanych tablic wskazuje na działania podjęte przez polskie i niemieckie instytucje mające przybliżyć wspólną historię regionu z perspektywy słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu, dziejów Związku Sześciu Miast oraz okresu wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą. Tym tematom poświęcone są specjalne wystawy, z których ta dotycząca obejmującego także Lubań górnołużycki Związek Miast prezentowana była w Muzeach Miejskich w Żytawie od lipca do końca ubiegłego roku. A już na 11 lutego zaplanowane jest w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu otwarcie ekspozycji dotyczącej epoki napoleońskiej w naszym regionie. Zaś tydzień później w Muzeum w Budziszynie rozpocznie się prezentacja dotycząca wczesnego średniowiecza nad Szprewą i Nysą Łużycką. Poza wystawami przygotowanych zostało kilka publikacji przybliżających – głównie średniowieczne – dzieje Górnych Łużyc, w tym dwujęzyczna broszura opowiadająca historię grodziska w Białogórzu na podstawie wyników najnowszych badań archeologów i antropologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Poza wymienionymi wcześniej instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc – Ludzie, grody, miasta” uczestniczą Euroregionalne Centrum Informacji i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Dalsze informacje o projekcie znaleźć można na stronie www.1000lusatia.eu .

 

Wystawa tablicowa w lubańskim ratuszu | 1000 Jahre Oberlausitz (1000lusatia.de)

 

Emil Mendyk

Abteilung II Archäologische Denkmalpflege│Wydział Ochrony Zabytkȯw Archeologicznych

zdjęcia: ©LfA SachsenDalsze

Homepage: www.1000lusatia.eu

Facebook: @1000JOL.LGL

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...