Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-11-2012

Wszystkich serdecznie zachęcam do skorzystania z możliwości komunikacji ze mną za pomocą internetu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie Państwa pytania. Oczekuję z Państwa strony zaangażowania w sprawy dotyczące naszego miasta i jego mieszkańców, wszystkich obszarów zarządzania naszym wspólnym mieniem.

Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński

 • Zadając pytanie, Użytkownik akceptuje Regulamin (załącznik znajdujący się poniżej).
 • Pytanie proszę przesłać za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: promocja@luban.pl. Temat wiadomości powinien brzmieć: pytanie do Burmistrza Miasta Lubań.

Przypominamy, że Burmistrz Lubania jest również do Państwa dyspozycji w każdy poniedziałek w siedzibie Urzędu Miasta (ul.7 - Dywizji 14, pokój nr 11, I piętro) w godzinach od 13:00 do 15:30. W celu zapisania się na spotkanie prosimy kontaktować się z Biurem Obsługi Interesanta (osobiście lub pod nr tel. 75 646 44 99).

 

 • Pytanie

Dzień dobry,
Czy jest możliwość zakupienia do przedszkoli i żłobków oczyszczaczy powietrza? Stan powietrza w Lubaniu jest katastrofalny a dzieciaki spędzają znaczna część dnia w przedszkolu. Zmniejszyłoby to również ilość patogenów w pomieszczeniach.
Pozdrawiam, Monika

 • Odpowiedź 

Szanowna Pani Moniko,
Możliwość zakupu oczyszczaczy powietrza uzależniona jest od sytuacji budżetowej każdej jednostki oraz zaplanowanych wydatków. Taki zakup nie został zaplanowany w tegorocznym budżecie. Jednak przekażemy Pani sugestie do dyrektorów miejskich przedszkoli i żłobka.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu
Wzdłuż ulicy Piramowicza dokładnie między parkingiem, a budynkami mieszkalnymi jest zapadlisko i rośnie trawa. Nie wiem czy ta ziemia należy do miasta czy do prywatnego inwestora, ale jeśli do miasta, to czy istnieje możliwość wykonania dodatkowych miejsc, z 20, a może nawet 25. Jeśli nie ma możliwości budowy parkingu to chociaż proszę o zasypanie tego zapadliska i położenie kostki brukowej oraz postawienie ławek, aby można było spokojnie usiąść, a zapadlisko, które tam jest odeszłoby w zapomnienie.
pozdrawiam

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Teren, o którym Pan pisze jest własnością prywatną. W związku z tym miasto nie może wskazanego terenu zagospodarować.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałbym zwrócić Pana uwagę na problem mieszkańców os. Piastów, a dokładniej mówiąc ulic Łokietka i Królowej Jadwigi. Praktycznie co wieczór na wymienionych ulicach mamy do czynienia ze znacznym przekraczaniem prędkości przez kierujących samochodami, czasami wręcz wyścigami czy wchodzeniem w zakręty z piskiem opon. Problem jest tym bardziej istotny, że w okolicy jest kilka przejść dla pieszych. Chciałbym zatem zapytać, czy istnieje możliwość stworzenia progów zwalniających w obrębie skrzyżowania pomiędzy ZSP im. Mickiewicza a Oddziałem ZUS-u oraz przy przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Łokietka i Królowej Jadwigi?
Z poważaniem, Michał Kowalczyk

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
W najbliższym czasie we wskazanych przez Pana lokalizacjach nie planujemy montażu progów zwalniających. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w tym mając na względzie dobro pieszych, powiadomię o sprawie Komendę Powiatową Policji w Lubaniu. Mam nadzieję, że poskutkuje to zwiększeniem patroli policyjnych w tym rejonie miasta.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam serdecznie, chciałabym prosić o interwencję notorycznych palenisk na terenie obszaru działek, jest to problem coroczny, zgłaszanie na straż miejska nic nie daje, prosiłabym choćby o jakieś informacje dla działkowiczów, że to jest nielegalne, że są za to kary pieniężne. Cokolwiek, żeby w końcu pomyśleli, że zatruwają nas siebie i środowisko. Świat idzie z postępem a Ci ludzie zachowują się jakby żyli w PRL-u.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Dziękuję za czujność. Pani uwagi zostały przekazane do Straży Miejskiej. W odpowiedzi na sprawę Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu postanowił zwiększyć ilość patroli funkcjonariuszy na terenie działek w okresie jesiennym.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam i serdecznie pozdrawiam Pana Burmistrza Miasta Lubania.
Byłem w bardzo wielu miastach w Polsce i zauważyłem, że pojemniki na odpady plastykowe posiadają kolor podobny jak w Lubaniu, ale otwór do wrzucania odpadów plastikowych jest bardzo duży, podobnie jak w pojemnikach na odpady zmieszane.  Natomiast w Lubaniu otwory te są tak małe, że jedynie zmieści się przez nie butelka po wodzie mineralnej. I tutaj jest cały problem.
Otóż mam element plastikowy znacznych rozmiarów, np. turystyczne krzesełko z plastiku. I co ja mam z nim zrobić? Do pojemnika się nie zmieści, a nie mam możliwości pokruszyć go na drobne kawałki. Czy mam zanieść go na wysypisko, czy wynająć bagażówkę i zapłaci minimum 30 PLN za jedno krzesełko? A może mam zaśmiecać otoczenie i pozostawić go koło pojemników? Jakie rozwiązanie Pan proponuje? Tak jak jest w wielu miastach, czy zaśmiecać miasto, a może należałoby wymienić pojemniki? - Tadeusz,-

 •  Odpowiedź

Szanowny Panie,

szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku w gminie w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnym i pobieranych na tej podstawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi reguluje obecnie  UCHWAŁA NR XXII/139/2020 RADY MIASTA LUBAŃ z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Lubań.
Powyższa uchwała określa surowce wtórne m.in.: gazety, czasopisma, katalogi, zeszyty, puste opakowania po szamponach, żelach pod prysznic, odżywkach, balsamach do ciała, tonikach, maseczkach, puste opakowania po tzw. chemii gospodarczej domowej tj. po płynach do mycia naczyń, podłóg, workach foliowych typu zrywka, butelkach po napojach, kartonach po napojach, mleku, sokach, puszki po piwie, napojach, konserwach, szklanych butelek po napojach, słoików bez nakrętek - które mogą być zbierane w ramach selektywnej zbiórki przez mieszkańców w dostarczane worki do nieruchomości jednorodzinnych oraz do pojemników zbiorczych ( ludmerów) ustawianych przy tzw. zabudowie wielorodzinnej.

Do pojemników bez trudu można wrzucać ww. przedmioty i otwory są dokładnie dostosowane do wymiarów surowców, dla których są przeznaczone. Nie ma problemu z umieszczeniem w ludmerze puszki po napoju czy też opakowania po szamponie .  Pozostałe odpady selektywnie zbierane zostają w ramach pobieranej opłaty dostarczane przez mieszkańców  bezpośrednio do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ( PSZOK) zlokalizowanego przy ul. Bazaltowej 1 w Lubaniu.
Tak więc dla odpadów selektywnie zbieranych, w tym Pana krzesełka, miasto zagwarantowało mieszkańcom swobodny dostęp do funkcjonującego PSZOK .

Dodatkowo można także wspomnieć, iż przy drobnych ilościach ( typu np. meble, opony samochodów osobowych, AGD i tv ) istnieje  możliwość przekazania ich w ramach corocznie organizowanej tzw. wystawki. Podczas niej w kilkunastu lokalizacjach na terenie miasta ustawiane są kontenery, w których można pozostawić niepotrzebne rzeczy.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,

Razem z żoną jesteśmy od 15 lat użytkownikami działki w Ogrodach Działkowych Łużyce przy ulicy Łukasiewicza. Po „poprzednikach dostaliśmy świerk - aktualne zdjęcie w załączeniu”, który został posadzony za blisko zewnętrznego ogrodzenia działek i obecnie po raz pierwszy zagraża przechodniom (spadające szyszki na chodnik przy ulicy Łukasiewicza). Po konsultacjach z ekspertem postanowiliśmy złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę drzewa. Myślałem, że uda się to zrobić zdalnie, ale jak na stronie U.M. zobaczyłem odpowiedni plik z 2017 roku (nie byłem pewny, czy jest aktualny). Postanowiłem 02.07.2020 udać się do pokoju nr 9 U.M. na ulicy Mickiewicza 6. Pani Urzędniczce przedstawiłem sprawę (jak wyżej). Zostałem poinformowany o procedurze rozpatrzenia sprawy, a następnie otrzymałem 1 egzemplarz aktualnie obowiązującego wniosku. Myślałem (senior 70+), że otrzymam pomoc przy wypełnieniu wniosku na miejscu (posiadałem wszystkie potrzebne dane). Zostałem jednak poinformowany, że wypełniony wniosek mam złożyć w BOI UM. W dniu 02.07.2020 na parterze UM mój wniosek został przyjęty. 10.07.2020 otrzymałem telefon, że wniosek nie jest kompletny, brakuje mapki określającej położenie drzewa. W rozmowie zirytowany zapytałem, czy informacje (nr działki, Ogrody Działkowe Łużyce ul. Łukasiewicza i nr mojego telefonu), które podałem we wniosku nie wystarczą. Na co usłyszałem odpowiedź, że taki jest wymóg ustawowy i Rozmówczyni zaproponowała, abym sporządził mapkę odręcznie. W dniu 13.07.2020 na adres boi.um@miastoluban.pl przesłałem e-mail (w załączeniu) zawierający (wycinki z Map Google: zdjęcie drzewa z 2013 i mapkę położenia drzewa). W dniu 29.07.2020 widziałem Panią prowadzącą moją sprawę jak robiła „zewnętrzy ogląd drzewa”. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem informacji o decyzji  w sprawie mojego wniosku.

Pytania:

 1. Dlaczego nie wszystkie wzory druków do pobrania ze strony internetowej U.M. są aktualne?
 2. Czy uważa Pan, że jako interesant(70+) zostałem potraktowany z empatią?
 3. Czy procedury dotyczące przyjmowania interesantów obowiązujące w okresie pandemii są właściwe?

Nie oczekuję bezpośredniej odpowiedzi, ale liczę na to, że podejmie Pan takie działania, które usprawnią przyjmowanie interesantów(zwłaszcza seniorów) i podniosą na wyższy poziom tę część działalności Pańskiego Urzędu, którą opisałem wyżej.

Z poważaniem

Jan Szmit

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,

Staramy się, aby w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lubań znajdowały się potrzebne druki i formularze. Załączniki są więc na bieżąco aktualizowane. Gdyby prośba o wycinkę została napisana na zwykłym papierze i zawierałaby informacje o Pańskiej sprawie, taki wniosek również by został rozpatrzony.

Jeśli chodzi o poruszaną przez Pana sprawę wycinki drzewa, to z informacji uzyskanych od Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej wynika, że wszystko odbyło się zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. W przypadku niekompletnej dokumentacji każdy interesant jest wzywany do uzupełnienia braków. Pragnę również nadmienić, że Pana sprawa była rozpatrywana za tzw. „milczącą zgodą”. Oznacza to tyle, że jeśli w ciągu 14 dni od oględzin nie otrzyma Pan odmownej decyzji w sprawie wycinki, to Pański wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Z tego co wiem, informację taką przekazała Panu urzędniczka, oraz jest ona podana w punkcie 5, w uwagach we wspomnianym formularzu ( załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 161/2017 Burmistrza Miasta Lubań z dn. 15.09.2017 r. ).
Po oględzinach, których był Pan świadkiem uznano, że wycinka jest zasadna. Dlatego nie dostał Pan negatywnej odpowiedzi z urzędu. Zatem może Pan wspomniane drzewo wyciąć w ciągu 6 miesięcy licząc od daty oględzin ( czyli od 23.lipca ).

Jednocześnie informuję, że Urząd Miasta Lubań przyjmuje interesantów zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę do nas dzwonić https://miastoluban.pl/urzad-miasta lub pisać, e-mail: boi.um@miastoluban.pl.

Z poważaniem, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel

 • Pytanie

Dzień dobry,
Moje pytanie dotyczy placu zabaw na ulicy Kolejowej - placu zabaw, który stworzyło miasto. Jakiś czas temu zostały zdemontowane huśtawki i przyrządy do ćwiczenia i taki stan trwa już ponad 5 miesięcy. Z placu zabaw obecnie nie można korzystać, ponieważ jest wywieszona kartka o zakazie korzystania z placu zabaw. Jaki jest tego powód i kiedy ten stan ulegnie zmianie? Dzieci nie mogą korzystać z placu zabaw jednego na tej ulicy i w okolicy. Nie wiem czy to pytanie odpowiednio skierowane do Pana, ale nie wiem już kogo zapytać, ponieważ radni z naszego okręgu jakoś nie bardzo przejmują się sprawą.
Z uszanowaniem Damian Wawrzyniak.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Plac zabaw zlokalizowany w rejonie ulicy Kolejowej znajduje się na terenie wspólnoty mieszkaniowej, ale na mocy porozumienia placem zabaw zarządza Gmina Miejska Lubań. Obecnie jest on zamknięty ze względu na obowiązujące wymagania Głównego Inspektoratu Sanitarnego związane z pandemią COVID-19. W momencie, kiedy zostaną zmienione wytyczne dotyczące funkcjonowania placów zabaw obiekt zostanie otwarty, a sprzęty zostaną ponownie zamontowane. Sprawą zajmował się radny Rady Miasta Michał Kraska.
Z poważaniem, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel

 • Pytanie

Dzień dobry,
Panie Burmistrzu, czy jest w tym roku planowany remont lub wyrównanie drogi Fabryczna Osiedle. Po każdym nawet niewielkim opadzie deszczu droga staje się nie przejezdna. Tworzy się wielkie rozlewisko na skrzyżowaniu ulic Osiedle fabryczne z ul Warneńczyka i poruszanie się pieszo jest niemożliwe. Przejazd samochodem również sprawia wiele problemów, ponieważ zalane dziury i koleiny przez opady deszczy staję się niewidoczne dla kierowców i o uszkodzenie pojazdu jest niezwykle łatwo. Aby zobrazować stan po opadach deszczu przesyłam fotografie jak wygląda droga.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
w tym miejscu i na terenie całego osiedla miał być zlecony do opracowania projekt przebudowy nawierzchni wraz z kanalizacją deszczową, niestety z powodu ograniczenia wydatków związanych z COVID-19 zadanie zostało wykreślone z budżetu na ten rok. Mam nadzieję, że sytuacja pozwoli nam wprowadzić do budżetu i zlecić to zadanie jeszcze w tym roku. W miejscu zobrazowanym na załączonych  fotografiach należy w pierwszej kolejności zlecić zaprojektowanie i wykonanie odwodnienia, ponieważ problem pojawia się corocznie, więc dosypywanie kamienia i podnoszenie terenu jest bezcelowym zabiegiem.
Z samorządowym pozdrowieniem, Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel

 • Pytanie

Witam,
Chciałabym zapytać, czy jest jakakolwiek szansa, aby do Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu zaprosić jakiś znany kabaret, na przykład "Neonówka" lub "Kabaret Skeczów Męczących" ? Myślę, że byłoby to ciekawe wydarzenie w naszym mieście i znalazłoby się wielu chętnych. Pozdrawiam

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Po konsultacji z dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu przekazuję Pani, że w związku z epidemią koronawirusa i aktualnymi obostrzeniami dotyczącymi organizacji imprez w salach widowiskowych na widowni może być zajętych jedynie 50% miejsc. Przy spełnieniu tych warunków bilety na wydarzenie zorganizowane w naszym obiekcie musiałyby kosztować więcej niż zazwyczaj (minimum 150 zł). Mamy nadzieję, że ograniczenia te zostaną za kilka miesięcy złagodzone i wówczas Miejski Dom Kultury planuje zaprosić publiczność na dwie propozycje: w grudniu na spektakl komediowy pt. "Lista męskich życzeń” w reżyserii Artura Barcisia oraz w lutym przyszłego roku na występ kabaretu Smile. O tym czy planowane wydarzenia odbędą się przesądzi dalszy rozwój sytuacji.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Dzień dobry,
Chciałam zapytać, dlaczego zostały skrócone godziny otwarcia Żłobka Miejskiego? Czynność w godzinach 7-15 często nie pozwala rodzicom pracującym na etat w pełnym wymiarze godzin.
Z poważaniem, mieszkanka Lubania

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Czas pracy Żłobka Miejskiego w Lubaniu został skrócony w uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju.  W związku z potrzebą dezynfekcji opiekunek i ograniczoną ilością personelu placówka nie jest w stanie zapewnić opieki dzieciom dłużej niż do godz. 15:00. W momencie zniesienia obostrzeń sanitarnych przywrócone zostaną poprzednie godziny pracy żłobka. Liczymy na zrozumienie rodziców.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 •  Pytanie

1. Dlaczego Gmina Siekierczyn na ten sam kod pocztowy co miasto Lubań, a najgorsze, czy najśmieszniejsze te same ulice. Proszę o podjęcie starań aby doprowadzić do normalności. Opisze swój przypadek, kiedy moje przesyłki trafiają do Zaręby, gdzie jest taka sama ulica, nr domu i kod pocztowy, przesyłka oczywiście jest niepodejmowana i odsyłana do nadawcy, a ja nie mogę się jej doczekać. Najgorsze, że na mój adres trafiają przesyłki z ponagleniem z KRUKA, które tak naprawdę dostarczone powinno zostać do Zaręby. Tylko czekam jak o 6.00 ramo będzie wejście do mieszkania. Kto doprowadził do takiego stanu.

2. Dlaczego nie otrzymujemy informacji o zmianie daty odbioru śmieci segregowanych. Obecnie te odpady nie zostały podjęte przez prawie 2 miesiące. Został zmieniony termin i jak się okazało w wykazie widniejącym w Internecie, ulica nie została ujęta. Osoby, które trzymały na zewnątrz, śmieci zostały odebrane, zaś osoby które nie wystawiły śmieci są z nimi do teraz. Inni postawili śmieci przy pojemnikach mieszanych gdy nie zostały im zabrane po 2 tygodniach i zmieszane z wszystkimi odpadami. Pomimo interwencji telefonicznej nikt tych śmieci nie odebrał. BRAWO. Pytanie czy w obecnym czasie, gdy kontakty międzyludzkie są znacząco ograniczone było właściwe dokonanie zmiany terminu odbioru. Trochę rozsądku. Inne Gminy jakoś informują swoich mieszkańców, a tu nic.
Zbyszek

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Pana pierwsze pytanie zostało przesłane na adres e-mailowy Poczty Polskiej. Zespół Doradców Klienta z Działu Obsługi Klienta i Wsparcia Sprzedaży Contact Center Centrum Poczta Polska S.A. odpisał, że wiadomość została przekazana do odpowiedniej jednostki Poczty Polskiej w celu podjęcia dalszych czynności i udzielenia odpowiedzi.
Z kolei w nawiązaniu do drugiego zapytania informuję, iż odpady komunalne są odbierane przez spółkę ZGiUK Lubań zgodnie z harmonogramem. Nowy harmonogram został umieszczony na oficjalnej stronie internetowej miasta Lubań oraz na stronie spółki, z zapisem obowiązywania od 01.06.2020 r. Terminy wywozu są takie jak poprzednio obowiązywały sprzed dnia 01.06.2020 r. Zdarzają się przypadki, gdy dzień wywozu przypada na dzień świąteczny, wówczas wywóz odbywa się w dzień następny, co jest również zaznaczone w harmonogramie. W przypadku odpadów komunalnych segregowanych, odbieranych raz w miesiącu, podmiot odbierający w dniu odbioru worków pozostawia nowe worki do segregacji na przyszły miesiąc. W przypadku, gdy nie ma zawiązanych i wystawionych przed posesję worków, firma odbierająca nie ma możliwości odbioru ich, a tym samym nie zostawia kolejnego kompletu worków. W przypadku braku odbioru, czy innych nieprawidłowości należy niezwłocznie poinformować urząd o zaistniałej sytuacji, aby pomóc rozwiązać problem. Nadmieniam, że wszystkie zgłaszane osobiście i telefonicznie interwencje mieszkańców do Referatu ds. Opłat za Zagospodarowanie Odpadów Urzędu Miasta Lubań, są rozwiązywane w możliwie jak najszybszym terminie. Pana sprawa została przekazana do odpowiedniego referatu, którego pracownik w najbliższym czasie skontaktuje się z Panem, w celu dalszej weryfikacji sprawy.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam Panie Burmistrza,
Od kilkunastu lat mieszkam na ul. Armii Krajowej i ostatnio zastanawia mnie fakt kolejnego oddalenia od budynków nr 12 do 21 pojemników na nieczystości i boksów na odpady segregowane. Kiedyś były one umiejscowione pomiędzy budynkiem nr 11 a 12. Później zostały przeniesione w pobliżu byłego Lubametu tuż przy drodze ze względu na większą powierzchnię i dostępność służb ZGIUK. Obecnie wszystkie pojemniki zostały przeniesione kilkadziesiąt metrów w głąb drogi dojazdowej do firmy Architektura Miejska znajdującej się w byłych magazynach Lubametu na tyłach posesji. Sytuacja jest taka, że mieszkańcy z najbardziej oddalonych budynków muszą odbyć wycieczkę ok. 200 metrów aby wyrzucić swoje śmieci. Dodam tylko, że wiele osób zamieszkujących te budynki to osoby starsze.
Jak mi wiadomo sąsiedzi dowiadywali się o przyczynę takiej sytuacji w siedzibie ZGIUK i w zarządzie Wspólnot Mieszkaniowych, ale otrzymali informację, że decyzja o umiejscowieniu pojemników na odpady należy do Urzędu Miasta jako właściciela działek.
Proszę o wyjaśnienie tej kwestii i przywrócenia poprzedniej lokalizacji dla w/w pojemników.
Pozdrawiam, Sławomir Z.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Pojemniki na odpady komunalne do dnia przestawienia były ustawione  na terenie, który nie należał do Gminy Miejskiej Lubań. W związku z tym, iż właściciel gruntu zwrócił się z prośbą o zabranie z jego terenu pojemników, należało dokonać przestawienia wspomnianych pojemników, na najbliższą utwardzoną działkę należącą do Gminy Miejskiej Lubań. Faktycznie, przestawione pojemniki tymczasowo umieszczone były w miejscu wskazanym przez Pana tj. za budynkiem byłego Lubametu, jednak biorąc pod uwagę trwające prace budowlane pojemniki zostały przeniesione na działkę należącą do Gminy Miejskiej Lubań położoną przy ul. Łużyckiej/Zawidowskiej (plac przy piekarni PPS Społem). O zaistniałej zmianie zostali poinformowani Zarządcy Wspólnot Mieszkaniowych.
Uprzejmie informuję, iż określenie lokalizacji i urządzenie miejsca do ustawienia pojemników leży po stronie właściciela nieruchomości. Rolą Gminy jest zorganizowanie odbioru odpadów komunalnych, a także dostarczenie odpowiedniej liczby, pojemności i rodzajów pojemników, zgodnie ze złożonymi deklaracjami o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku braku odpowiedniego terenu, właściciele nieruchomości mogą zlokalizować miejsce pod ustawienie pojemników na innych terenach w porozumieniu z ich właścicielami. W przypadku zainteresowania ustawieniem pojemników na gruncie należącym do Gminy Miejskiej Lubań, należy skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Gruntami, Nieruchomościami i Rolnictwa Urzędu Miasta Lubań, w celu uzyskania odpowiedniej zgody na lokalizację pojemników (uwarunkowana jest ona m.in. obowiązkiem utrzymania czystości wokół pojemników).
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Pan Burmistrz Lubania
Arkadiusz Słowiński
Jako działacz struktur. Partii Zieloni zwracam się z prośbą o podjęcie kroków na rzecz zaprzestania bądź znacznego ograniczenia koszenia traw oraz grabienia liści na terenach komunalnych.
Wszystko wskazuje na to, że w Polsce rozpoczęła się kolejna katastrofalna susza. Wszystko też wskazuje, że w związku ze zmianami klimatu susze staną się u nas zjawiskiem permanentnym. Uważamy, że tej sytuacji powinniśmy gruntownie przeformułować nasze podejście do zieleni i nasze wyobrażenie o estetyce zieleni.
Pamiętajmy, że idea gładkiego strzyżonego trawnika narodziła się niegdyś w chłodnej i wilgotnej Anglii. W obecnych warunkach pogodowych i klimatycznych estetyka pola golfowego przestała mieć rację bytu. Krótkie strzyżenie odsłania grunt, który tym szybciej wysycha i ulega erozji. Niejednokrotnie widywaliśmy ubiegłego lata, jak kosiarka, wzbijając tumany pyłu, strzygła zwiędłą, wyschniętą trawę. Powstrzymajmy te szkodliwe praktyki! Zachowanie wyższej trawy pomoże zachować resztki wilgoci i opóźnić proces erozji.
Kolejnym argumentem za ograniczeniem strzyżenia jest zanikająca bioróżnorodność. Ptaków jest coraz mniej, m.in. dlatego, że coraz mniej mają pożywienia. Większość ptaków żywi się nasionami traw i larwami owadów, które zimują w źdźbłach i łodygach traw. Gładko skoszony trawnik to niemal pustynia biologiczna! Należy pozwolić trawie, żeby się wykłosiła i dojrzała, a niektóre fragmenty pozostawić niekoszone również przez zimę. Będzie to spiżarnia dla ptaków na zimę i wiosnę, dzięki której będą w stanie przetrwać i wykarmić nowe pokolenie.
Podobne argumenty stoją za powstrzymaniem się od grabienia liści. Dzięki liściowej kołderce gleba zachowa więcej wilgoci, dzięki czemu wiosenna susza nie będzie tak dotkliwa. Zarazem liście będą stanowić siedlisko dla zimujących jeży oraz owadów i ich larw, które na wiosnę zasilą ptasią (i jeżą) spiżarnię. Uważamy, że grabienie liści można spokojnie przesunąć na wiosnę, np. początek kwietnia - czas po obudzeniu się jeży, a przed pojawieniem się pierwszej trawy. Liście należy usuwać z chodników, tak by nie groziły poślizgnięciem, ale nie z trawników!
Zdajemy sobie sprawę, że są miejsca, gdzie koszenie czy grabienie jest niezbędne - np. pobocza dróg. Apelujemy jednak, aby praktykę koszenia i grabienia na terenach komunalnych maksymalnie ograniczyć. Zwróćmy uwagę, że będzie to oznaczało także oszczędności finansowe, co w warunkach uszczuplonego w związku z pandemią budżetu nie jest bez znaczenia.
Niektóre samorządy już w ubiegłym roku zaczęły nieco ograniczać koszenie i grabienie na swoich terenach. Rzecz w tym, żeby stało się to nie wyjątkiem, lecz praktyką powszechną.
Szanowni Państwo/Szanowny Panie/Szanowna Pani! Żyjemy w warunkach kryzysu. Stan kryzysu wymaga od nas stosowania innych praktyk, niż te, do których przywykliśmy w warunkach normalności. Apelujemy o przejęcie się tą sprawą i podjęcie stosownych decyzji!
Partia Zieloni
Włodzimierz Bartkowiak
Asystent Posłanki na Sejm RP
Małgorzaty Tracz

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Mam podobne spostrzeżenia w poruszonej przez Pana sprawie. Uważam, że warto podjąć kroki na rzecz zaprzestania bądź znacznego ograniczenia koszenia traw oraz grabienia liści na terenach komunalnych. Faktycznie wprowadzenie takich praktyk w życie może pozytywnie wpłynąć na wilgotność gleby i sprzyjać bioróżnorodności. Tak jak trafnie Pan zauważył, w pewnych miejscach typu chodniki czy pobocza dróg grabienie lub koszenie jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa uczestników ruchu. Jednak w miejscach, gdzie nie jest to konieczne (np. na terenach zielonych) postaramy się ograniczać dotychczasowe działania. Przy okazji chciałbym nadmienić, że jednym z docelowych rozwiązań, które planowaliśmy wprowadzić w Lubaniu są łąki kwietne. W tym roku odeszliśmy od tych planów m. in. z racji finansowych, jednak w przyszłym roku chcielibyśmy zrealizować te zamierzenia.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Była akcja: "Maseczka dla seniora". Bardzo chlubna akcja. Ma być powtórzona. To dobrze.
Ale jest pewne ale: dlaczego większość seniorów dowiaduje się o takiej akcji po czasie? A dystrybucja odbywa się bardzo losowo. Czy 1000 maseczek rozdanych losowo, to jest osiągnięcie na wielką skalę pomocy seniorom? Jestem w grupie 65+ i nie mam ochoty rzucać się na jedną maseczkę. Ale czy nie można tego dokonać w bardziej cywilizowany sposób?
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Chciałbym zauważyć, że akcja, o której Pan wspomina była spontanicznym działaniem podjętym przez radnych klubu „Lubań Razem”. Do akcji dołączył się Burmistrz Miasta Lubań wraz ze swoim Zastępcą oraz Koordynatorem ds. Społecznych. Nie było to działanie z ramienia samorządu, a dobrowolna akcja zainicjowana przez wspomniane osoby. Maseczki rozdawane były w godzinach 10:00 - 12:00, z uwagi na fakt, że właśnie wtedy sklepy są otwarte dla grupy wysokiego ryzyka. Szerzej na ten temat można było przeczytać w artykule „Maseczki dla seniorów” dostępnym pod linkiem: http://luban.pl/artykul/115605/maseczki-dla-seniorow. Rozdawanie maseczek przez lubańskich radnych z klubu „Lubań Razem” jest kontynuowane w ich okręgach wyborczych w miarę posiadanych maseczek. Warto podpytać o maseczkę radnego ze swojego okręgu (jeśli należy on do klubu, który prowadził akcję), który może przekazać Panu najświeższe informacje w tej sprawie.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Tynk odpadający z ratusza źle wygląda i źle świadczy. Można by było to naprawić. I dach na wieży kramarskiej, bo przez opady wieża się uszkodzi. Bo budynek bez dachu długo nie wytrzyma. I to są ogólnie drobne naprawy nie powinny strasznie dużo kosztować. Uważam, że mural na przykład o Lubaniu albo z panoramą miasta gdzieś w centrum wzbogaciłby miasto kulturowo i by je trochę unowocześniło.
Pozdrawiam serdecznie

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Cieszy mnie zainteresowanie sprawami miasta i chętnie udzielę odpowiedzi na Pańskie pytania. Ponieważ wykonanie tynków na Ratuszu było wadliwe, wystąpiliśmy do sądu o odszkodowanie. Niestety - pomimo upływu kilku lat nie dysponujemy jeszcze PRAWOMOCNYM WYROKIEM. Zmuszeni jesteśmy zatem czekać, aż to nastąpi. Jeśli chodzi o dach na Wieży Kramarskiej to rok temu, pod koniec 2018 rok zlecono zabezpieczenie obiektu. Wówczas zostały tam wykonane drobne prace naprawcze i pokrycie wieży powinno być w stanie dobrym. Fakt brakującej blachy w szczytowej części jest nam znany i będziemy starać się naprawić ten defekt. Sprawa została zgłoszona do odpowiedniego wydziału w Urzędzie Miasta Lubań i liczę na odpowiednią reakcję w tej kwestii. Co do murali - nie mogą one powstać w centrum miasta, ponieważ ten obszar objęty jest nadzorem konserwatorskim. Dziękuję za czujność z Pana strony.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Panie Burmistrzu,
proszę o spowodowanie kontroli paliwa, którym palą mieszkańcy ulicy Zawidowskiej, począwszy od wysokości szpitala Zawidowska 4a, do końca granicy Miasta Lubań. Z moich obserwacji wynika, że większość ludzi mieszkających w tym rejonie spala substancje zabronione przepisami obowiązującymi w RP, tj. węglem brunatnym i/lub śmieciami. Zadymienie tego rejonu jest często dużo większe, niż centrum miasta, a przy wiejącym ostatnio ciągle wietrze z kierunku zachodniego ten właśnie dym zanieczyszcza cały Lubań.
Z pozdrowieniem, Robert K.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Robercie,
Dziękuję za zainteresowanie sprawami miasta. Pana e-maila podeślemy do Straży Miejskiej.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Zgodnie z ustaleniami zawartymi podczas spotkania Pana Zastępcy, Pana Mateusza Zajdla z rodzicami przedszkolaków, które odbyło się 20.11.2019 r. w Przedszkolu Miejskim nr 1, prosimy o udostępnienie aktualnego kosztorysu na remont Przedszkola Miejskiego nr 1 oraz dodatkowo przedstawienie kosztorysu na wykonanie prac obecnie niezbędnych dla dalszego funkcjonowania przedszkola w tym budynku.
Prosimy o przesłanie w/w kosztorysów drogą elektroniczną bądź też, jeżeli będzie to problemem, przesłanie ich na adres przedszkola lub przekazanie nam osobiście w budynku Urzędu Miasta. Czekamy na informację zwrotną w tej sprawie.

Z poważaniem Rodzice Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 Lubaniu (osoba reprezentująca: Natalia Wojtkiewicz)

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Samorząd miasta dysponuje jednym kosztorysem inwestorskim Przebudowy Przedszkola Miejskiego nr 1 (wraz z projektem budowlanym), datowanym na grudzień 2017 r. Nie wykonywaliśmy innych kosztorysów prac. Niezbędne prace naprawcze dokonywane na obiekcie w 2018 i 2019 r. wykonywane były w ramach kwot i wydatków przeznaczonych na bieżącą działalność placówki. Z tego co mi wiadomo, w większości nie były one jednak związane z dostosowaniem obiektu do zaleceń Straży Pożarnej.
Jeżeli jest Pani zainteresowana wglądem do posiadanego kosztorysu – zapraszam Panią jako osobę reprezentującą rodziców dzieci z PM nr 1 w Lubaniu do Urzędu Miasta Lubań.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry Panie Burmistrzu,
Jakiś czas temu napisałam do Pana prośbę o postawienie chociaż jednej lampy oświetleniowej na ulicy Prusa/Bema w Lubaniu. Nie ma tam ani jednej lapy i jest naprawdę ciemno, nieprzyjemnie i niebezpiecznie. Oczywiście napisał mi Pan pięknie, że zostanie postawiona lampa, żeby mieszkańcy czuli się bezpiecznie itp. ale niestety do tej pory lampy nie ma, a było to już kilka dobrych lat temu. Mieszkam tam już kilka lat i nawet nikt nie zainteresował się problemem. Płacę tak samo podatki jak inni, niektóre ulice oświetlone są aż za bardzo, a na innych brak jest oświetlenia. Jak to jest Panie Burmistrzu? Proszę w końcu zainteresować się mieszkańcami "Księginek" i dotrzymać słowa i postawić tam w końcu chociaż jedna lampę. Proszę mi tylko znów nie obiecywać tylko zrealizować obietnicę. Może warto też zainteresować tym Pana Radnego Glazera Kamila, który przecież tam bardzo blisko mieszka, niech przejdzie się wieczorem i zobaczy sam na własne oczy.
Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka K.

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
O mieszkańcach Księginek, zarówno ja, jak i radni: Kamil Glazer czy Ryszard Piekarski pamiętamy. Najlepszy dowód to postawienie w tym roku obiektu OSA, czyli Otwartej Strefy Aktywności na terenie szkoły czy też plany remontowe ulic leżących na terenie dzielnicy, które zostały zapisane w przyszłorocznym budżecie miasta. Co do oświetlenia - jeżeli możliwości organizacyjne i finansowe na to pozwolą - to choć jedna lampa zostanie we wspomnianym rejonie miasta postawiona.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry,
Po doświadczeniach z Wyborami Parlamentarnymi – chodzi mi o dojście ludzi „z centrum” do siedziby Komisji Wyborczej w SP nr 2 (ul. Rybacka) – czy jest możliwość dołączenia do sygnalizacji świetlnej na przejściach przez obwodnicę – sygnalizacji dźwiękowej (dla ludzi słabo widzących)?
Z poważaniem, Mariusz G.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Dziękuję za zainteresowanie sprawami miasta. Myślę, że Pana zapytanie jest trafnym spostrzeżeniem. Tym samym, jako urząd wystąpimy z takim wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mam nadzieję, że wniosek znajdzie zrozumienie decydentów z GDDKiA.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Dzień dobry,
Co Pan Burmistrz myśli o tym, by w budynku dawnego szpitala stworzyć hospicjum? Może zaczerpnąć jakieś pomysły z hospicjum śp. ks. Jana Kaczkowskiego?
Z poważaniem, Mariusz G.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Budynek po dawnym szpitalu nie jest własnością samorządu lecz podmiotu prywatnego. A zatem o przeznaczenie obiektu, plany i pomysły należy zapytać właściciela.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Piszę w sprawie oświetlenia na ulicy Kolorowej. Kiedyś stały tu dwie latarnie. Jedna z nich często nie świeciła i konserwatorzy przyjeżdżali i usuwali awarię. Niestety chyba zdarzało się to zbyt często, ponieważ pewnego razu przyjechali i wycieli całkowicie słup oświetleniowy. Została jedna latarnia, która nie doświetla ulicy w wystarczający sposób. Dodatkowo w ostatnich dniach już kilka razy nie świeciła pozostawiając ulicę w całkowitej ciemności. Konserwatorzy owszem przyjeżdżają i naprawiają latarnię, ale po dwóch dniach sytuacja się powtarza. Mam tylko nadzieję, że nie postąpią z nią tak jak z poprzednią. Czy jest możliwość przywrócenia wyciętej latarni i konkretnej naprawy istniejącej?
z poważaniem, Sławomir

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Sławomirze,
W odpowiedzi na Pana zapytanie w sprawie braku oświetlenia (brakująca lampa) przy ul. Kolorowej w Lubaniu informuję, że demontaż słupa był związany ze złym stanem technicznym infrastruktury oświetleniowej. Silna korozja słupa stwarzała zagrożenie jego przewrócenia (m.in. zagrożenie uszkodzenie mienia i życia ludzkiego). Obecnie brak jest środków finansowych na montaż nowego słupa. Postawienie nowego słupa, a tym samym poprawienie widoczności ulicy możliwe będzie w roku budżetowym 2020.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam
Jestem mieszkańcem Lubania i bardzo często spaceruję po Parku Kamienna Góra. Mam do Pana pytanie czy jest Panu znana sprawa "znikających " ławek z Parku Kamienna Góra? W czasie spacerów w październiku zauważyłem brak trzech ławek. Jedna ławka zniknęła ze świeżo odnowionego zejścia do oczka, które było remontowane na wiosnę tego roku. Dwie pozostałe zniknęły ze ścieżek znajdujących się przy drodze na Przylasek. W takim tempie na wiosnę nie będzie  na czym usiąść. W załączeniu przesyłam zdjęcia z miejsc gdzie znajdowały się ławki . Jednocześnie proszę o interwencję w tej sprawie.

Pozdrawiam, Jacek Chodkowski

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Sprawę przekazałem do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie mIasta Lubań. Poza tym zostanie powiadomiona Straż Miejska i Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu. Ławki zostały ukradzione pomimo tego, że były one wbetonowane. Przykro patrzeć, jak pojedyncze jednostki niszczą mienie wspólne. Dziękuję za czujność i pozdrawiam.

Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Mam 40 lat, w obecnej chwili mieszkam w Lublinie i często odwiedzam swoich rodziców i mój przekochany Lubań. Moje pytanie dotyczy kina Wawel, czy miasto planuje jego remont? Bardzo proszę, że łzami w oczach o zaopiekowanie się tym obiektem kulturalnym. Proszę mi wierzyć, że jest mnóstwo osób które chętnie będą częściej odwiedzać kino niż dotychczas. Nie ma basenu odkrytego, nie ma placów zabaw-to co się zepsuje, to jest rozbierane i pozostaje pusty plac. Za chwilę niebędzie kina. Może trzeba pomyśleć o czymś nowym na plac zabaw - m.in. tyrolka, huśtawka z koła, a w środku siatka. Place zabaw to porażka.
Z poważaniem była mieszkanka z Lubania.

 • Odpowiedź

Droga Pani,
Kino jest własnością Odra Film, która jest jednostką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu we Wrocławiu. Jakiś czas temu wykonano wewnątrz niezbędny remont oraz zakupiono cyfrowy projektor, dzięki czemu do Lubania w błyskawicznym tempie trafiają nowości kinowe. Ponieważ jak wspomniałem właścicielem obiektu jest UM we Wrocławiu to do jego obowiązków należy zadbanie o konieczny remont z zewnątrz. Samorząd miasta nie ma prawnych możliwości, aby tego dokonać.
W sprawie placów zabaw pragnę nadmienić, że dobro najmłodszych lubanian jest dla nas ważną kwestią. W przestrzeni miejskiej działa kilka placów zabaw. Są wśród nich takie, które dysponują ciekawymi urządzeniami. Polecam odwiedzić ulicę Łączną, gdzie plac zabaw został wyposażony na wysokim poziomie i dla bezpieczeństwa dzieci jest stale monitorowany. Powodzeniem cieszy się również plac zabaw znajdujący się przy ul. Parkowej. Staramy się na bieżąco (w oparciu o możliwości budżetu miasta) dbać o stan miejsc wypoczynku najmłodszych. W temacie placów zabaw chciałbym zaznaczyć, że w ostatnim czasie w Lubaniu zaczął działać również Wodny Plac Zabaw (ul. Różana). W słoneczne dni cieszy się on dużą popularnością. Przyszłościowo będziemy myśleć o podnoszeniu atrakcyjności obiektów rekreacyjnych. Dziękuję za zainteresowanie sprawami miasta.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Piszę w sprawie pewnego problemu przy ulicy Rybackiej. Otóż z powodu pęknięcia rury gazowej obok kamienicy o numerze 21, prowadzona jest przez pogotowie gazowe naprawa, co skutkowało zablokowaniem wyjazdu i teraz mieszkańcy muszą wyjeżdżać wjazdem. Przez to został zaobserwowany bardzo groźny problem, a mianowicie żółte barierki, które odgradzają ścieżkę od DK 30, zasłaniają widok na nadjeżdżające samochody, przez co istnieje ryzyko wypadku. Podejrzewam, że awaria nieprędko zostanie usunięta, dlatego w imieniu mieszkańców kamienicy przy ulicy Rybackiej 21, jak i wszystkich osób, które wyjeżdżają w tym miejscu (w pobliżu znajduje się szkoła podstawowa, ogródki działkowe, stadion) zwracam się do Pana z pytaniem, czy byłaby możliwość rozwiązania problemu? Tu chodzi o kwestię bezpieczeństwa.
Z poważaniem

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Po sprawdzeniu zaistniałej sytuacji przez pracownika Urzędu Miasta Lubań informuję, że rzeczywiście w tej lokalizacji miała miejsce awaria gazociągu. Jej usunięcie wiązało się z zablokowaniem drogi, co w następstwie spowodowało utrudnienia z wyjazdem na DK30.  Prowadzone prace zostały jednak już ukończone a nawierzchnia drogi przywrócona do stanu pierwotnego. W chwili obecnej (14.08.2019 r.) opisywany stan rzeczy jest już nieaktualny. Dziękuję za czujność.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałabym dowiedzieć się jak postrzegane są w Lubaniu domki mobilne (dodam, że całoroczne), które nie są na stałe związane z podłożem (stoją na cokołach lub konstrukcjach stalowych lub tez na kołach). Domki te pozwalają oczywiście na podłączenie wszystkich mediów. Chciałam zapytać czy można stawiać je  w Lubaniu (obręb miasta, Kamienna Góra) na działkach przeznaczonych na sport i rekreacje i ile będzie wynosił podatek od takiej ruchomości? Dodam, ze domek taki będzie wykorzystywany tylko do czasowego pobytu właściciela ( w celach wypoczynkowych a nie mieszkalnych).
Z poważaniem, Magdalena Moskal

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Wśród gruntów będących w posiadaniu Gminy Miejskiej Lubań nie ma terenów, które pozwalałyby na stawianie w ich obrębie domków mobilnych.
Z poważaniem, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny panie Arkadiuszu,
W Lubaniu jest dużo boisk do piłki nożnej lub koszykówki. Czy byłaby możliwość zrobienia toru speedrowerowego (żużel rowerowy)? Taki tor nie będzie kosztował dużo, a dzieci będą miały nowe miejsce do jazdy. Dobrym miejscem na to wydaje się plac na ul. Kazimierza Wielkiego. Aktualnie ów plac nie jest zagospodarowany.
Jest mała grupa fanów, a one już chętnie założyły by sekcję tegoż sportu. W okolicy poza tym brak takiego typu toru (najbliższy znajduje się dopiero w Zielonej Górze).
Pozdrawiam i oczekuję szybkiej odpowiedzi.

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Na terenach miejskich planujemy coś na wzór singletraków, może jakiś tor pumptrackowy. Jak dotąd nie było i nie ma w planach wykonania toru speedrowerowego. Zaś teren, który został wskazany w pytaniu to teren Spółdzielni Mieszkaniowej.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam,
Czy byłaby możliwość wydzielenia jakiegoś miejsca w Lubaniu, w którym młodzież mogłaby malować np. na murach lub ogrodzeniach legalnie graffiti. Sugeruję ogrodzenie placu na kartingach.
Pozdrawiam, odpowiedzialny rodzic

 • Odpowiedź

Szanowny Rodzicu,
W najbliższym czasie nie przewiduje się wydzielenia miejsca w przestrzeni miejskiej na graffiti.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Panie Burmistrzu,
W jakim celu od paru dni, przez całą noc oświetlony jest sześcioma reflektorami teren nowego boiska przy ul. Ludowej zapewniając sąsiadującym mieszkańcom białe noce?

 • Odpowiedź

Szanowna Pani,
Problem, który Pani porusza został omówiony na majowej Sesji Rady Miasta Lubań. Na przełomie maja i czerwca wykonawca kończył zadanie. Już wówczas było wiadomo, że oświetlenie boiska docelowo będzie korygowane pod względem natężenia i kierunku światła. Na dzień dzisiejszy odbył się już odbiór techniczny boiska i sytuacja powinna być ustabilizowana. Mam nadzieję, że na ten czas problem jest nieaktualny. W razie czego proszę o kontakt.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań 

 • Pytanie 

Szanowny Panie burmistrzu piszę do pana w sprawie ciężko zniszczonej drogi na ulicy Starolubańskiej  od numeru 16 wzwyż kiedy coś kol wiek zmieni się na lepsze? Człowiek tylko słyszy nie da się nie można  bo to kto Inny tą drogę administruje itp. A przecież to teren miasta ludzie płacą podatki pieniędzmi pragnę podkreślić nie kamieniami. Droga jest tak usłana dziurami że nie tylko jest zagrożeniem  dla stanu technicznego pojazdów ale również dla życia kierowców zwłaszcza pojazdów jednośladowych. Czy musi dojść do jakiegoś nieszczęścia by ktoś zareagował to przecież wypisz wymaluj scenariusz z krajów trzeciego świata. Mam nadzieje że ktoś coś zrobi zanim dojdzie do tragicznego wypadku!

PS W załączniku są przykładowe zdjęcia nawierzchni z tej ulicy od 16 nr w wzwyż. Co za wstyd ! Dla miasta

 • Odpowiedź
Szanowny Panie,
Stan drogi jest faktycznie zły. Niestety, jej właścicielem i administratorem nie jest Gmina Miejska Lubań lecz Starostwo Powiatowe w Lubaniu. A zatem to u właściciela drogi należy wnioskować o jej łatanie lub remont (np. za pośrednictwem radnych Rady Powiatu z terenu miasta). Jednocześnie informuję, że przygotowując modernizację gminnej części ulicy Starolubańskiej wnioskowaliśmy do Starostwa Powiatowego o włączenie powiatowego odcinka ulicy do remontu (poprzez partycypację w opracowaniu projektu i finansową). Bezskutecznie.

Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 •  Pytanie

Panie Burmistrzu,
Jak długo mieszkańcy Lubania będą chodzić po dziurawych chodnikach i jeździć po takich samych drogach?

 • Odpowiedź

Szanowny Panie,
Właśnie trwają remonty cząstkowe dróg i chodników. Co roku, z budżetu miasta określona pula środków pieniężnych zostaje przeznaczona na niezbędne prace naprawcze. O rozpoczęciu działań można przeczytać w artykule „Wiosenne poprawki” dostępnym pod linkiem http://luban.pl/artykul/113928/wiosenne-poprawki. Na bieżąco na stronie miasta luban.pl będziemy informować o postępie prac. Proszę jednak pamiętać, że nie wszystkie chodniki jak i ulice nadzoruje samorząd miejski, a zajmuje się jedynie remontami miejskich dróg i chodników. W innym przypadku staramy się pośredniczyć w rozmowach i sygnalizować problem, ale nie możemy przeprowadzić prac na gruncie zarządzanym przez innego właściciela.

Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Szanowny Panie Burmistrzu!

Zwracam się z zapytaniem jak mogę uwolnić się od ścigania mnie przez Wasz Urząd za rzekome niezapłacenie w 2016 roku(!) kwoty 16 złotych w sytuacji gdy przedstawiłem wam dowód, że kwota ta została mi potrącona z mojego konta bankowego i przekazana Wam za pośrednictwem mojego administratora?! Mimo tego dowodu dokumentującego brak mojej winy w spełnieniu roszczenia Wasz Urząd nadal ściga mnie, a ostatnio skierował nawet przeciwko mnie postępowanie egzekucyjne do tut. Urzędu Skarbowego. Pracownicy Waszego Urzędu nie honorują przedstawiony przeze mnie dowód uiszczenia żądanej kwoty i nie dążą do rzetelnego wyjaśnienia przyczyny dla której kwota 16 złotych(sic!) nie wpłynęła na konto Waszego Urzędu. W tym przypadku zostałem potraktowany niemal jak przestępca finansowy, ba niemal aferzysta usiłujący wyłudzić od Was taką kwotę (16zł-przyp.) Istnieje domniemanie, że winę za powstanie tego zadłużenia może ponosić mój administrator, który po otrzymaniu przelanej przez bank z mojego konta kwoty łącznej nie wyodrębnił kwoty należności za śmieci. Zamieszanie to mogło wyniknąć w związku ze zmianą trybu opłat za śmieci. Ofiarą potraktowaną teraz tak okrutnie przez Waszą instytucję zostałem ja. Czy tak należy traktować obywatela? Pytam i liczę na zmianę formy podejścia do sprawy przez podległych Panu pracowników.                                                 

Z poważaniem,
Ryszard Kowalik                                                                                                                

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Ryszardzie,

Po zapoznaniu się z opisywaną sprawą skontaktowałem się z Referatem ds. podatków i opłat. Próbowałem zrozumieć, w którym momencie pojawił się problem w uiszczaniu opłat. I wszystko wskazuje na to, że problematyczny był miesiąc maj, kiedy to należało wnieść dwie opłaty. Jedną za miniony kwiecień bezpośrednio na konto Urzędu Miasta Lubań i drugą (opłaconą z czynszem) za maj z góry do Wspólnoty Mieszkaniowej. Możliwe, że zapłacił Pan do wspólnoty, bez uiszczenia opłaty za zagospodarowanie odpadów na rachunek bankowy Urzędu Miasta Lubań tytułem opłaty za miesiąc kwiecień. Podsumowując, Pan jako podatnik był zobowiązany dokonać w miesiącu maju wpłaty na rachunek bankowy Urzędu Miasta za miesiąc kwiecień oraz jednocześnie wpłaty za miesiąc maj wraz czynszem do Wspólnoty Mieszkaniowej.

Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Bardzo Pana proszę o pomoc w uporządkowaniu ruchu na drodze Lubań Leśna, ponieważ dochodzi tu do wielu naruszeń prawa a policja, która powinna to ogarnąć ciągle zwleka i nie interweniuje. Jakiś czas temu ktoś podał informację, że zostaną usunięte znaki stop przy przejazdach kolejowych. To sprawiło całkowity brak normalności na tej drodze. Moja propozycja jest taka, aby na łamach elubania zamieścić informację o tym , że te wszystkie znaki łącznie ze stopami ciągle obowiązują. A może nawet ukazać uciążliwości tego transportu. Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem gdzie interweniować.
Z poważaniem, Andrzej Ciszek

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Andrzeju,
Informuję, że opisywana przez Pana droga Nr 393 należy do kategorii dróg wojewódzkich, zatem za kwestię oznakowania drogowego (w tym również tego znajdującego się przy przejazdach kolejowych) oraz wszelkie decyzje z nią związane odpowiada wyłącznie zarządca, tj. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Ze swojej strony zapewniam, iż przy okazji konsultacji z przedstawicielem DSDiK przedstawię opisaną przez Pana obawę, jak również poprę wariant pozostawienia wspomnianego przez Pana oznakowania przy przejazdach kolejowych. Póki co jednak nie dotarła do mnie żadna oficjalna informacja, aby znaki te miały zostać przez DSDiK usunięte. Informuję również, że zasygnalizuję policji o zwrócenie szczególnej uwagi na wykroczenia komunikacyjne w tym rejonie. Jeśli chodzi o portal eluban, to powinien Pan zwrócić się bezpośrednio do administratora strony. Oficjalną stroną miasta jest strona luban.pl, gdzie w zakładce "Zapytaj burmistrza” zostanie zamieszczona omawiana sprawa.
Pozdrawiam, Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński

 • Pytanie

Witam, witam Pana Burmistrza i odrazu z góry pozdrawiam!!! Nazywam się Łukasz Lipinski nie wiem czy mnie pan kojarzy (ZNTK)

Mimo wszystko a mianowicie to pisze w sprawie kładki przy ulicy robotniczej która rzekomo jest zamknięta i czeka na rozbiórkę.

Obecnie nie mieszkam w lubaniu i może nie jestem do końca na bieżąco w temacie ale śledzę to i owo! A Wiec Panie Arkadiuszu z całym szacunkiem lecz myśle ze jest to wielki błąd jeżeli chodzi o rozbiórkę tego mostu

Ponieważ ta kładka i niech mi pan wieży ma wielkie znaczenie dla mieszkańców Lubania

Chociażby sentymentalny! Używaliśmy tego mostu jakieś 15, 20 lat mówię w tej chwili o moim pokoleniu ale wiem tez ze wiele innych

Osób jak i Młodych czy w starszym wieku korzystali i chcieli by dalej korzystać z tak nie wielkiego przywileju a zarazem tak wielkiego

Bo podejrzewam ze również i pan nie chciał by przejść z punktu A do punktu B przykładowo iść 40 min a skrócić sobie dzięki kładce ten czas o 50% to naprawdę robi robotę tym bardziej starszej osobie czy tez chociażby ludziom bez transportu po prostu nie wieże że nie da rady nic z tym zrobić to jakiś absurd za przeproszeniem skoro koszty są za wysokie trzeba szukać innych rozwiązań!

Wiem jedno że rozbiórka to nie jest żadne rozwiązanie! Chyba ze na jego miejsce powstanie nowy w tedy to się zgodzę,

Myśle ze powinien pan jako burmistrz naszej małej ojczyzny zachęcić jakoś ludzi do działania może wspólnie jakoś da radę

Coś zdziałać ludzie maja firmy jeden da może jakiś materiał drugi może ma inny pomysł lub kontakty jeszcze inny pomoże nawet przy remoncie no nie wiem !!!! A Może zrobić jakąś akcje co kol wiek nie wiem trzeba zgłosić się do mieszkańców i jestem przekonany ze pan wie najlepiej jak to zrobić. Wiem ze ludzie pamiętają i szanują takie działania a te bezinteresowne to najbardziej

W takich sprawach można jedynie skorzystać to jest pewne a poparcie zawsze się przyda hehe Tak więc jeszcze raz pozdrawiam i czekam na odpowiedź z góry Dziękuje do usłyszenia

Z wyrazami szacunku Łukasz L

(Tekst oryg.)

 • Odpowiedź

Szanowny Panie Łukaszu,

Decyzja o rozbiórce kładki przy ul. Robotniczej była podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Zgodnie z opinią fachowców od mostów oraz byłego pracownika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który zna się na tego typu przepustach i nie pozostawił nam żadnych wątpliwości, w obecnym stanie technicznym kładka zagrażała życiu, a jej remont był niemożliwy. Stąd decyzja najpierw o przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji, a następnie o jej rozebraniu.

Kładka musiała zostać rozebrana ze względów bezpieczeństwa, które było i jest dla mnie najważniejsze. Ponadto jesteśmy w stałym kontakcie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa na moście znajdującym się nad Kwisą na drodze krajowej nr 30. Otrzymaliśmy już odpowiedź, że ze względu na nośność tego mostu dołożenie dodatkowego pasa dla pieszych jest niemożliwe, ale mamy też zapowiedź, że w ramach poprawy ruchu planowane jest dobudowanie kładki specjalnie dedykowanej dla pieszych. To rozwiązanie z pewnością wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa przechodniów na tej przeprawie. Liczymy na to, że wiążące decyzje zapadną w najbliższej perspektywie i w ciągu 2-3 lat problem ten rozwiąże Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeżeli będzie to dłuższa perspektywa np. 10 lat, bierzemy pod uwagę zlecenie wykonania projektu nowej kładki, tak aby w ciągu kolejnych 2-3 lat to bezpieczne przejście dla pieszych nad Kwisą zostało wybudowane.

Z poważaniem, Arkadiusz Słowiński Burmistrz Miasta Lubań

 • Pytanie

Czy Miasto Lubań byłoby zainteresowane współpracą z naszą Fundacją w zakresie dziennej opieki nad osobami nie radzącymi sobie w życiu codziennym na terenie Lubania? Jeżeli otrzymamy odpowiedź pozytywną, pogłębimy naszą ofertę. Będziemy wdzięczni co do ewentualnych sugestii wskazujących potrzeby Pana miasta.
Z wyrazami szacunku, Fundacja Ludzie Pomagają Ludziom  Osiecznica

 • Odpowiedź

Szanowna Fundacjo,
Przekazałem Państwa zapytanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaniu. Jako

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...