Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-11-2012

Pod koniec października ruszyły prace nad nową strategią rozwoju miasta.

Z całą pewnością nie jeden mieszkaniec Lubania tuż po otrzymaniu powyższej informacji wyleje wiadro pomyj na głowy urzędników, po czym stwierdzi, że znowu marnuje się pieniądze podatników, opracowując nikomu niepotrzebny dokument. Rzeczywiście niezrealizowane plany budzą rozczarowanie, zniechęcenie a nierzadko i gniew. Nie oznacza to jednak, że należy zaniechać planowania i zdać się na łaskę i niełaskę losu. Jest to najgorsza z możliwych opcji. Lubań w dalszym ciągu, mimo braku realnych perspektyw na rozbudowę bazy przemysłowej, posiada znaczny potencjał rozwojowy na wielu innych płaszczyznach. Aby go wykorzystać najpierw trzeba na nowo zinwentaryzować mocne i słabe strony naszego miasta a następnie obrać umocowany w realiach strategiczny kierunek rozwoju oraz wyznaczyć służące jego realizacji zadania operacyjne. Jeżeli tego nie zrobimy, lub zrobimy to źle, miasto stanie w miejscu na następne kilkanaście lat. Burmistrz i radni bez strategii będą dryfować po morzu niepewności, improwizacji i niezdecydowania, niesieni zmiennymi wiatrami lokalnych układów politycznych. Dobrą strategię jesteśmy winni naszym dzieciom, gdyż to one są faktycznymi adresatami umieszczonych w niej zapisów. Ale kto ma napisać tą nowa strategię? My szanowni Państwo. My, to znaczy zespół złożony ze wszystkich, którzy zechcą w tym uczestniczyć.

W dniu 25 października odbyły się pierwsze warsztaty poświęcone budowie strategii dla Lubania. Uczestniczący w nich przedstawiciele różnych lubańskich instytucji i grup społecznych najpierw zostali zapoznani z podstawowymi zasadami konstruowania strategii oraz przeprowadzania analizy SWOT, a następnie przystąpili do identyfikowania mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w kontekście rozwoju naszego miasta w sferze turystyki i promocji. Zespół wypracował ponad 4- stronicowy dokument. Zawarte w nim zapisy zostaną niebawem poddane wartościowaniu a następnie zaprezentowane publicznie. Zanim jednak to nastąpi warto ogólnie zarysować rezultaty przeprowadzonej analizy. Wynika z niej, że nasze miasto, jeśli podejmie odpowiednie kroki, przy niewielkiej liczbie istniejących zagrożeń ma spore szanse zagospodarować odbywający się na drodze nr 30, oraz w powiecie lubańskim ruch turystyczny. Konkretne cele i zadania zostaną wypracowane dopiero wtedy, kiedy będziemy już dysponować pełną analizą SWOT wszystkich sektorów miejskiej przestrzeni.

Warsztaty poświęcone budowie strategii będą odbywać się do wiosny przyszłego roku, a każdy z nich będzie dotyczył innej sfery funkcjonowania Lubania. Kolejny warsztat, tym razem poświęcony edukacji i kulturze, został zaplanowany na czwartek 8 listopada. Już teraz zapraszamy do udziału w pracach nad strategią. Pamiętajmy, że jej kształt może zależeć od każdego z nas oraz że potencjał bez strategii jest niemalże tak samo pozbawiony znaczenia, jak strategia bez potencjału.
Na warsztaty strategiczne można zgłaszać się w Biurze Łużyckiego Centrum Rozwoju przy ul. Brackiej 12 (wejście przez Wieżę Bracką) tel. 75 64 56 603.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...