Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
09-10-2014

Część wrześniowej sesji rady miasta poświęcona była lubańskim finansom. O to, jakie wieści przynoszą tabelki i liczby zapytaliśmy burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego.


- Stan miejskiej kasy to kwestia, która powinna najbardziej interesować mieszkańców. W końcu wszystkie wydatki realizowane przez urząd miasta to publiczny grosz pochodzący od podatników. Wieści są dobre. Sytuacja finansowa Lubania jest dobra, zrealizowane zostały długoterminowe cele w postaci redukcji i racjonalizacji miejskiego zadłużenia. Jeśli zadłużenie jest za duże – nie można realizować żadnych nowych inwestycji, a nowe przepisy jeszcze zaostrzyły i tak wąskie kryteria. Dla przypomnienia, cytując choćby ranking czasopisma WSPÓLNOTA, Lubań w 2006 roku był trzecim najbardziej zadłużonym miastem powiatowym, następnie od roku 2009 do 2012 spadł o ponad 60 oczek. Warto zauważyć także, że z innego rankingu tego samego czasopisma wynika, że w roku ubiegłym Lubań, który od lat borykał się z bardzo wysokimi wydatkami bieżącymi na administrację w przeliczeniu na mieszkańca, uzyskał najniższą pozycję rankingową od 10 lat (o 8 oczek niżej niż w roku 2009). Pozytywne tendencje się utrzymają, dzięki konsolidacji miejskiego zadłużenia, przez wiele lat będziemy mieli wysoki poziom wydatków majątkowych, mówiąc krótko będzie to po kilka milionów rocznie do zainwestowania. Jak wynika z przedstawionego na sesji sprawozdania z wykonania budżetu w ubiegłym półroczu, jeśli chodzi o dochody gminy miejskiej Lubań, w tej chwili ich wykonanie to ok. 55%, czyli ponad 32 mln zł. Wydatki ogółem zrealizowane są w prawie 52%. Nadwyżka operacyjna budżetu wynosi 1.058.213. Łączna kwota naszych zobowiązań to około 24 milionów złotych, z czego blisko 17 milionów w obligacjach, co stanowi korzystne rozwiązanie. Nie mamy też żadnych zobowiązań wymagalnych, co oznacza po prostu, że na bieżąco, bez zaległości płacimy wszystkie faktury. Warto dodać, że zagwarantowaliśmy również ponad 4 mln złotych w przyszłym budżecie na wkład własny do projektów, co – przyjmując najprawdopodobniejszą proporcję przyznawanych dofinansowań do miejskich inwestycji – pozwoli na zrealizowanie ich na kwotę nawet 8 mln zł.
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...