Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-07-2016

Na początku lipca zakończył się trwający 3 miesiące kurs dla przyszłych przewodników po Lubaniu. Po egzaminie, który odbył się 17 lipca, mamy już pierwszą grupę osób legitymujących się certyfikatem i rekomendacją miasta Lubań do oprowadzania turystów.

Program kursu wyglądał solidnie. Wiedzy o mieście, jego dziejach i najważniejszych zabytkach dostarczyły wykłady i wycieczki terenowe z regionalistą i historykiem, dyrektorem Muzeum Regionalnego dr Łukaszem Tekielą. O naukę praktycznych umiejętności związanych z pracą przewodnika zadbał Andrzej Wilk, program kursu wsparli także prawnik dr Marek Zalisko, archeolog Grzegorz Jaworski, pasjonat lubańskiej historii Andrzej Maciaszczyk. Uczestnicy brali również udział w szkoleniu z zakresu ratownictwa medycznego. Kurs został zorganizowany przez Łużyckie Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalne, które zapewniło bezkosztowe przeprowadzenie wykładów, wycieczek i egzaminu. Przedsięwzięcie wsparł również Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Uczestnictwo w zajęciach i w egzaminie było bezpłatne dla uczestników.  

Siedemnastu kursantów gorliwie brało udział w zajęciach a następnie wybrało jeden z dwóch dostępnych terminów egzaminu.

- Egzamin składał się z części teoretycznej i praktycznej, uczestnicy pisali test a następnie oprowadzali po wybranym przez siebie zabytku – opowiada dr Łukasz Tekiela. - Chcieliśmy mieć pewność, że osoby, które polecimy, będą miały wiedzę i będą potrafiły ją przekazać. Jestem zadowolony z wyników, wygląda na to, że wszyscy zwrócili uwagę na to, co najważniejsze i zapamiętali rzetelne fakty, porywające historie i ciekawostki. Przede wszystkim jednak jestem zadowolony z atmosfery na zajęciach, z autentycznego zainteresowania uczestników, którzy zadawali wiele pytań i robili solidne notatki. Widać było, że są to pełni zaangażowania ludzie, którzy chcą zarazić swoją pasją innych.

Lista nazwisk przewodników dostępna jest na oficjalnej stronie miasta Lubań pod adresem www.luban.pl/przewodnicy

- Jeśli ktoś będzie chciał umówić wycieczkę z przewodnikiem, może skorzystać z pośrednictwa Informacji Turystycznej lub skontaktować się bezpośrednio z wybraną z listy osobą – mówi Małgorzata Wąs dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu. – W przypadku naszego pośrednictwa, stawka będzie ustalona odgórnie. Na liście znajdują się osoby o różnych stylach oprowadzania i różnych godzinach dostępności, kilka z nich zadeklarowało ponadto możliwość oprowadzenia wycieczki w obcych językach (angielski i niemiecki). 

Część z osób posiadających certyfikat to pracownicy samorządowi z Łużyckiego Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalnego. Ponadto dostępni są także wolni strzelcy, wśród których znajdują się czynni przewodnicy po regionie, pasjonaci historii i miłośnicy Lubania. Kolejna grupa przewodników, która wybrała późniejszy termin egzaminu, dołączy do listy już we wrześniu.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...