Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-08-2021

Czy awatary będą śpiewać nasze piosenki w przyszłości? Czy roboty będą grać w teatrze? Czy internet to „nowy” kosmos? A co to ma wspólnego z GOLEMEM?

In medias res

GOLEM to nazwa postaci z żydowskiej literatury i mistycyzmu. Jest to nieme stworzenie z gliny, często o ogromnych rozmiarach i sile, zdolne do wykonywania rozkazów. Sztuczne postacie podobne do ludzi, od golemów po mechaniczne lalki i humanoidalne roboty, zajmowały ludzi od czasów starożytnych. Z reguły są wymyślane jako słudzy lub partnerzy istot ludzkich – i nierzadko biorą górę nad swoimi twórcami. Uosabiają marzenie o doskonałości. Żydowska legenda GOLEM z XVI wieku to synonim sztucznej inteligencji, superkomputerów, platform muzycznych, klonowania, teatru, literatury i wielu innych. Algorytmy zapewniają pocieszenie i odwrócenie uwagi, zapewniają jedzenie, regulują ruch, koordynują system nagród i decydują o Tak i Nie. Golem uosabia ludzką lekkomyślność, arogancję i twórczą zarozumiałość, jak żadna inna postać w historii ludzkości.

„Lanterna futuri” i projekt edukacyjny Festiwalu Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast „Kommen und Gehen” chciałby zatoczyć artystyczny krąg od życzeniowego myślenia różnych pokoleń do teraźniejszości w ramach „Letniej Akademii” i tym samym skorzystać z klasycznych i współczesnych możliwości teatru, muzyki i filmu. Chcemy przełamać schematy, szukać nowych połączeń między klasyką a popkulturą i uczyć się od profesjonalistów!

To nie przypadek, że GOLEM odgrywa wiodącą rolę w tej dyskusji: w tym roku obchodzimy 1700 lat żydowskiego życia w Niemczech i cieszymy się, że możemy spojrzeć na tradycje, muzykę i mistycyzm żydowskiego życia poprzez legendę o GOLEMIE.

W dniach od 25 lipca do 8 sierpnia grupa młodych artystów z Polski, Czech i Niemiec spotyka się w Großhennersdorfie i intensywnie pracuje nad tym jakże ciekawym i złożonym tematem.

Wyniki tej współpracy będziecie mogli Państwo podziwiać już 6 sierpnia o godz. 19:30 na Rynku w Lubaniu.

Zapraszamy serdecznie na spektakl muzyczno-teatralny uczestników Letniej Akademii projektu Lanterna futuri.

(tekst organizatora)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...