Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-09-2021

Podczas XLIV Sesji Rady Miasta Lubania, która odbyła się 28 września 2021 r., Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubaniu mł. insp. Agata Sekuła oraz Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu Jan Baniak przedstawili raporty o stanie bezpieczeństwa za okres od stycznia do sierpnia br.

Mł. insp. Agata Sekuła zaprezentowała założenia i zadania przewidziane do realizacji przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu w 2021 r., a także strukturę organizacyjną ww. jednostki. Obecnie obsadzonych jest 100 etatów mundurowych na 114 możliwych.

Jednym z najważniejszych narzędzi, które pozwalają na identyfikowanie i reagowanie na bieżące zagrożenia, zgłaszane przez lokalną społeczność, jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Podstawowym celem, zakładanym w 2021 r. przez Komendę Powiatową Policji w Lubaniu, jest wzrost poczucia bezpieczeństwa obywateli oraz ograniczenie przestępstw i wykroczeń, w szczególności uciążliwych społecznie – podkreśliła A. Sekuła.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu na terenie powiatu lubańskiego wylegitymowali 14225 osób i przeprowadzili 7381 interwencji policyjnych, w tym 1855 na terenie Lubania.

W ramach współpracy ze strażą miejską, zrealizowano 152 patrole łączone (m.in. sprawdzanie osób będących na kwarantannie lub izolacji).

Na terenie miasta Lubań ogólnie stwierdzono 562 przestępstwa, z czego 355 zostało wykrytych, co stanowi 62,9% wykrywalności.

W przestępczości kryminalnej wyróżniamy 7 podstawowych kategorii: kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzież z włamaniem, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, uszkodzenie mienia, bójka i pobicie. Najważniejsze przestępstwa w mieście, w ww. 7 kategoriach, to 246 przestępstw stwierdzonych, w tym 97 wykrytych. Daje to wykrywalność na poziomie 39,43%.
Stwierdzono 415 przestępstw kryminalnych, w tym wykrytych 234, co stanowi wykrywalność 56,25%. Wskaźnik wykrywalności w poszczególnych kategoriach wynosi: kradzież cudzej rzeczy – 42%, kradzież z włamaniem – 30%, kradzież samochodu – 45%, rozbój i wymuszenie rozbójnicze – 88%, bójki i pobicia – 100%, uszkodzenie mienia – 21%, uszczerbek na zdrowiu – 60%.

Na drogach Lubania doszło do 3 wypadków drogowych, w których rannych zostało 3 osoby, a także do 174 kolizji drogowych.

Raport, który przedstawił Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu Jan Baniak równiez obejmował okres od 1 stycznia do 31 sierpnia br. W tym czasie stan etatowy lubańskiej Straży Miejskiej wynosił 11 funkcjonariuszy.

W omawianym terminie Straż Miejska zrealizowała 2814 interwencji i innych czynności służbowych, z czego 713 interwencji zostało zgłoszonych przez mieszkańców.
862 interwencje dotyczyły naruszenia przepisów o ruchu drogowym, natomiast 1957 – naruszenia przepisów administracyjno-porządkowych (m.in. spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, naruszenie przepisów o obyczajności).
Najwięcej interwencji przeprowadzono w rejonie Rynku, ul. Kopernika, ul. Dąbrowskiego i ul. Fabrycznej.
Ujawniono i przeprowadzono postępowanie wyjaśniające w 893 sprawach o wykroczenia. W 613 przypadkach postępowania zostały zakończone pouczeniem, w 78 przypadkach nałożono mandaty karne, w 107 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Lubaniu, natomiast 55 spraw zakończono w inny sposób.

Na podstawie monitoringu, który w tej chwili posiada już 32 kamery, ujawniono 111 wykroczeń, z tego 83 dotyczyły naruszenie przepisów o ruchu drogowym, 26 związanych było ze spożywaniem napojów alkoholowych w miejscu publicznym, 2 razy ujawniono przypadki niszczenia klombów miejskich w rejonie ratusza – relacjonował Jan Baniak.

Warto dodać, że w ostatnim czasie miasto wzbogaciło się o 2 nowe punkty monitoringu: przy ul. Leśnej i w rejonie skrzyżowania ulic Podwale, Zgorzelecka i Ratuszowa. Kolejny punkt zostanie zamontowany w rejonie skrzyżowania ulic Łużyckiej, Armii Krajowej i Starolubańskiej.

Podsumowując – wg danych lubańskiej policji, zwiększyła się wykrywalność przestępstw w większości obszarów związanych z bezpieczeństwem.
Z pewnością realny wpływ na to ma również objęcie miejskim monitoringiem coraz większego obszaru naszego miasta oraz efektywne współdziałanie policji i straży miejskiej.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...