Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-10-2021

W sobotę, 9 października Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc zaprosiło mieszkańców Lubania na premierę filmu o ppłk. Anatolu Sawickim - ostatnim komendancie eksterytorialnego Okręgu Lwów AK-WiN.

Projekcja poprzedzona została dwoma wykładami historycznymi. O majorze Draganie Sotirovicu i zgrupowaniu Warta opowiedział Tomasz Bernacki. Natomiast życiorys ppłk. Anatola Sawickiego, opatrzony unikalnymi zdjęciami ze zbiorów rodziny naszego bohatera, przedstawił Janusz Kulczycki.

Fabularyzowany dokument, zatytułowany „Ppłk Anatol Sawicki. Niezłomny z Lubania” powstał w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Osią filmu jest opowieść o życiu Anatola Sawickiego, okraszona spektakularnymi epizodami filmowymi z czasów okupacji i powojennej działalności na Ziemiach Odzyskanych, w tym najdramatyczniejszą sceną przesłuchania w katowni UB.

W roli tytułowej wystąpił prezes SMGŁ Janusz Kulczycki, natomiast autorem materiałów filmowych, narratorem i montażystą był Kamil Chmura. Zdjęcia zrealizowano m.in. w dawnym lubańskim areszcie śledczym i okolicznych plenerach.

Produkcja powstała w ramach projektu „Dzielny, wyklęty - zapomniany - przywrócony pamięci” dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wkrótce film zostanie opublikowany w mediach społecznościowych na profilu Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...