Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-11-2021

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o lubańskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Wolność to jedna z najważniejszych wartości.
Pełni wdzięczności i radości dali świadectwo pamięci.
Uroczysta akademia, odznaczenia, podziękowania, wyróżnienia, wspólna modlitwa, koncert pieśni patriotyczno-religijnych.
Tak Lubań świętował wyjątkową rocznicę.

Przeżyjmy te chwile jeszcze raz.

Lubań dla Niepodległej!

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju.
103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy uroczystą akademią w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu.

Ważnym elementem tegorocznych obchodów było nawiązanie do innej rocznicy. W 1990 r. rozpoczęło się tworzenie lokalnych struktur samorządowych, co stało się jednym z fundamentów nowej suwerennej Polski.

Dzisiejsza akademia jest również okazją do wręczenia Medali za Zasługi dla Miasta Lubania z okazji 30-lecia samorządu osobom, które pełniły bardzo ważne kierownicze funkcje w naszym mieście w trakcie tych 30 lat – podkreślał Kamil Glazer, przewodniczący Rady Miasta Lubań.

Medalami odznaczono byłych przewodniczących Rady Miasta Lubań: Jana Smreczyńskiego i Małgorzatę Grzesiak oraz pośmiertnie Mariana Kwolika i Jana Hofbauera.
Odznaczenie otrzymali również byli burmistrzowie: Konrad Rowiński, Wiesław Wydra i Jerzy Zieliński, a także były Skarbnik Miasta Marian Zwierzański.

Pierwsze wybory do rad gmin odbyły się 27 maja 1990 r.

Największa, najpiękniejsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku. To był właśnie ten pierwszy krok. Może nie był najlepszy, może nie był najdłuższy, ale on musiał być. To była selekcja, to było tworzenie prawa, to było uczenie się tego wszystkiego. No i tak do dzisiaj… No dzisiaj jest dużo materiałów, można powiedzieć, że jest łatwiej, no ale tamte były czasy ciekawsze – wspominał Wiesław Wydra.

Początki nie były łatwe, ale tworzenie zrębów samorządności miało wymiar wyjątkowej misji społecznej.

Największą satysfakcję dawało to, że pracowaliśmy na rzecz mieszkańców, mieszkańcy nas w jakiś sposób wspomagali. Była to bardzo praca taka twórcza: dla miasta, dla obywateli. Uczyliśmy się wszystkiego, niejako tego samorządowego abecadła od początku – nie krył dumy Jan Smreczyński.

Nie bez powodu odrodzenie samorządności lokalnej uważa się za jedno z największych osiągnięć transformacji ustrojowej.

Ta prawdziwa Polska jest na szczeblu samorządowym. To tutaj ludzie są najbliżej, najbliżej władzy i ta władza lokalna jak najbardziej potrafi dbać o mieszkańców. To jest najważniejsze – akcentował Konrad Rowiński.

Akademia była także okazją do uhonorowania laureatów konkursu fotograficznego „Niepodległa w obiektywie” oraz konkursu historycznego związanego ze Świętem Niepodległości.
Oba przedsięwzięcia, skierowane były do dzieci i młodzieży z naszego miasta,

Niepodległość to dla mnie wolny kraj, szkoły, zabawy i różne dodatkowe rzeczy – z przekonaniem mówiła Ola.

Przez ponad 120 lat nasza Ojczyzna trwała w sercach Polaków, którzy przez pokolenia walczyli o jej powrót na mapę Europy. Dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.

Szanowni Państwo, w dniu Narodowego Święta Niepodległości życzę Wam, abyśmy tę niepodległość pielęgnowali w sobie i abyśmy nigdy już, jak nasze pokolenia przeszłe nie musieli o te niepodległość walczyć, tylko cieszyli się z wolnej, demokratycznej Polski – zwrócił się do mieszkańców miasta Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Uroczystość zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi.

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...