Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-09-2022

I nie jest to pusty slogan. Rzeczywiście jej jubileuszowy koncert, który odbył się 14 września w lubańskim MDK-u był wyjątkowy. Publiczność owacjami na stojąco dziękowała piosenkarce za cudowne chwile, które dzięki niej mogli przeżyć.

 

Eleni jest jedną z najpopularniejszych piosenkarek na polskiej scenie muzycznej. I tak jest od 45 lat. W połowie września odwiedziła Lubań, koncertując w Miejskim Domu Kultury. Wydarzenie to było muzyczną podróżą z największymi przebojami piosenkarki, które śpiewa od 45 lat.

Piosenkarka jest z pochodzenia Greczynką, choć urodziła się w Bielawie. Z muzyka zetknęła się w dzieciństwie, gdyż pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Już w szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu "Ballada".

​Po egzaminie maturalnym w 1975 roku została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych.

Pierwszą płytę długogrającą „Po słonecznej stronie życia" nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku.

​W 1980 roku nagrała swoją pierwszą solową płytę „Ty jak niebo, ja - jak obłok", która okazała się wielkim sukcesem i w 1982 roku doczekała się swojej anglojęzycznej wersji pt. "Lovers".

Nagrała ponad 20 płyt w milionowych nakładach, zdobywając aż osiem "Złotych Płyt" oraz dwie "Platynowe Płyty"

​Wielokrotnie występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, brała udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz w Good News Festival w Częstochowie.

Oprócz występów na większych krajowych scenach, koncertowała w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

​W swoim repertuarze posiada piosenki takich kompozytorów jak Kostas Dzokas, Aleksander Białous, Andrzej Ellmann, Krzesimir Dębski, Jarosław Kukulski, Piotr Kałużny, Jerzy Milian i Waldemar Parzyński, do których teksty napisali znakomici literaci Lech Konopiński, Nikos Chadzinikolau, Jacek Bukowski, Andrzej Kuryło, Janusz Kondratowicz, Magda Wojtaszewska czy Andrzej Sikorowski. Na stałe współpracuje z Kostasem Dzokasem i Aleksandrem Białousem.

(Cleo)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...