Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-10-2022

W bieżącym wideoinformatorze opowiemy o grancie dla lubańskiej biblioteki oraz dwóch niezwykłych wydarzeniach.

Od dawna do lubańskiej biblioteki chodzi się nie tylko po książki. A jeszcze w tym roku w czytelni pojawi się pewna nowość i nie będzie to nowość wydawnicza.

W miniony weekend Lubań wypełniły największe przeboje operowe, operetkowe i musicalowe, zaś lubanianie wyruszyli w podróż po muzycznym świecie.

Lubańska biblioteka nie stroni od nowych technologii. Wśród książek jeżdżą fotony i ozoboty, czyli roboty do nauki programowania, a fani LEGO mają do swojej dyspozycji klocki z serii Mindstorm.

Kolejną nowość zawdzięczamy grantowi z Polskich Sieci Elektroenergetycznych w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie”.

- Tym razem w murach ratusza będziemy tworzyć strefę cyfrowych aktywności. Będzie to miejsce, w którym uczestnicy zajęć, prowadzonych w bibliotece, będą rozwijać swoje kompetencje cyfrowe. Planujemy zakupić drukarkę 3D i programy wspomagające, które będą też pomocne przy prowadzeniu zajęć z robotykimówiła Izabela Uśpieńska-Domagała, dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu.

Zmodernizowana pracownia multimedialna zostanie oddana do użytku już w grudniu. W planach – oprócz organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży – jest udostępnienie drukarki 3D wszystkim mieszkańcom. Z gotowych projektów modeli 3D można wydrukować wiele ciekawych przedmiotów, również użytkowych. Dzięki specjalnym programom można też pokusić się o ich samodzielne zaprojektowanie.

Październik jest miesiącem poświęconym seniorom. Z tej okazji Miejski Dom Kultury zaprosił mieszkańców Lubania na ciekawe muzyczne wydarzenie.

- Dzisiejsza gala, dzisiejszy koncert tak naprawdę jest takim podarunkiem Miejskiego Domu Kultury, samorządu miasta Lubań dla naszych seniorów, o których – bez dwóch zdań – należy dbać, bo są fundamentem, na którym dziś budujemy dobrobyt naszego miasta – mówił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Wiedeńskie walce, węgierskie czardasze, gorące hiszpańskie rytmy, nastrojowe pieśni neapolitańskie - „Muzyczne podróże dookoła świata” zauroczyły publiczność i zabrały ją w magiczną wyprawę po muzycznym dorobku twórców europejskich i nie tylko.

- Uwielbiam właśnie te spotkania, takie właśnie operetkowe i nie tylko. Artyści przecudnie naprawdę występowali i bardzo mi się podobałozachwycała się pani Leokadia.

- Jest pięknie, jest wesoło, jest miło. Towarzystwo też jest miłe dookoła, wszyscy się bawią, razem śpiewają i o to chodzipan Jan nie krył zadowolenia.

- Super inicjatywa, tak że naprawdę… I na pewno skorzystamy jeszcze z chęcią więcej razy, jak tylko będzie to możliwezapewniała pani Maria.

Znane i lubiane pieśni przywołały nie tylko uśmiech, ale i miłe wspomnienia.

- Kocham właśnie te opery, operetki. Zawsze u nas w domu się śpiewało, naprawdę. Wie pani, przy pracy śpiewaliśmy, taki dom był otwarty moich rodzicówz nostalgią opowiadała pani Irena.

A czego życzą seniorzy sobie i swoim równolatkom?

- Żeby byli cały czas na chodzie, żyli w sprawności fizycznej i umysłowej, i się nie starzeli – mówił pan Krzysztof.

Na miłośników operetki czekała w ten weekend prawdziwa uczta. Na kolejny koncert zaprosiła do szkoły muzycznej lubanian Miejska i Powiatowa Bibliotek Publiczna. W ramach projektu „Kultura zbliża… zwłaszcza w bibliotece” mieliśmy okazję obejrzeć spektakl zatytułowany „Operetka na wynos”.

(ŁCR)

 

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...