Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-03-2023

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o uroczystym otwarciu nowej inwestycji Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu oraz Dolnośląskim Śniadaniu Biznesowym z udziałem Marszałka Województwa Dolnośląskiego i przedsiębiorców.

Wzorcową inwestycją potwierdził, że jest liderem w swojej branży. Pozyskane dofinansowanie umożliwiło miejskiej spółce rozbudowę obiektów, unowocześnienie oraz zakup nowych linii technologicznych. 

Małe i średnie firmy są najważniejszą gałęzią gospodarki każdego państwa. Po okresie pandemii wsparcie dla tego sektora jest szczególnie ważne dla zachowania ciągłości ich działania w tym trudnym okresie.

Lubański Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych od lat jest w czołówce tego typu przedsiębiorstw w naszym kraju. Regularnie rozbudowuje i unowocześnia swoje instalacje. Wszystko po to, by jeszcze bardziej usprawnić recykling odpadów komunalnych i ograniczyć ich składowanie, ale też poprawić komfort pracy swoich pracowników.

W ubiegłym tygodniu odbyło się uroczyste otwarcie nowej części zakładu, czyli bazy transportowo-logistycznej przy ulicy Bazaltowej.

- Zakresem prac była hala garażowa, do tego był budynek socjalno-biurowy dla wszystkich pracowników, budowle typu skład soli, skład piasku, szklarnia, do tego część warsztatowa z trzema stanowiskami warsztatowymi, myjnia, skład-wiata na zużyte opony oraz części… parkingi, drogi dojazdowe – wymieniał Jacek Baran, Prezes Zarządu ZGiUK Sp. z o.o.

Zaproszeni goście byli pod wrażeniem przeprowadzonych prac, a lubański ZGiUK po raz kolejny potwierdził, że jest liderem w swojej branży.

- Ta inwestycja jest inwestycją wzorcową, co podkreślali specjaliści w tej dziedzinie i myślę, że powinna być promowana, po to, żeby inne samorządy mogły skorzystać jako wzorzec - mówiła Ewa Szymańska, posłanka na Sejm RP.

- Państwo jesteście nie tylko w ekstraklasie krajowej, czyli polskiej, ale niczym nie odbiegacie, wręcz przeciwnie, od tego, co jest w Europie, bo my tak często się zachłystujemy, że o tam gdzieś jest lepiej. No proszę sobie pojechać pooglądać takie zakłady. Są oczywiście wspaniałe firmy, ale standard średnio europejski jest taki… no… nie chcę powiedzieć siermiężny, ale niższy, niż tutaj – ocenił Henryk Kultys, Wiceprezes Zarządu Głównego Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Wartość projektu to prawie 37 milionów złotych, w tym wkład Funduszy Europejskich to około 17 milionów złotych. Wsparcie finansowe zapewnił również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W związku z zakończeniem prac przy ulicy Bazaltowej, wiele osób interesuje kwestia opuszczonego przez ZGiUK placu przy ulicy Lwóweckiej.

- Jestem, nie ukrywam, przed spotkaniem z panem prezesem na ten temat, bo oczywiście w najprostszy sposób można byłoby powiedzieć: zagospodarujmy to na parking – mówił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Miejsce wymaga jeszcze sporego nakładu pracy i środków. Czas pokaże, w jaki sposób ten teren zostanie zagospodarowany.

 

Ponad trzy czwarte pracujących Polaków zatrudnionych jest w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dlatego tak ważne jest wsparcie ich właścicieli, by mogli się rozwijać i tworzyć miejsca pracy.

3 marca w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu odbyło się Dolnośląskie Śniadanie Biznesowe zorganizowane przez urząd marszałkowski.

- Jestem mile zaskoczony frekwencją. To też dobrze wróży dla powiatu, dla gminy, która jest aktywnapodkreślił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie skierowane było do właścicieli mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatu lubańskiego.

- Bardzo istotna jest wiedza, no i dzisiaj tę wiedzę przedsiębiorcy mikro-, średni i mali otrzymali, a kto ma szybciej wiedzę, szybciej może się przygotować do sytuacji, które niebawem nastąpią, a za chwileczkę otworzą się nowe fundusze europejskie, z których będzie można korzystać – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Licznie zgromadzeni przedsiębiorcy zapoznali się z ofertą dotacji, pożyczek i poręczeń finansowych z Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.

- Cyfry pokazują, że jednak tutaj warto się tym tematem zainteresować, wgłębić i ja na pewno ze swojej strony tutaj skrzętnie się tym wnikliwie zajmę – zapewniła Agnieszka Sieja-Majewicz, przedsiębiorczyni z Lubania.

W ciągu kolejnych tygodni podobne spotkania odbędą się w innych miastach województwa dolnośląskiego.

(ŁCR) 

 

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...