Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-03-2023

W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o remoncie hali sportowej oraz Lubańskiej Gali Sportu.

W tegorocznym kalendarzu inwestycji miejskich wyróżniają się modernizacje obiektów sportowych. Ten fakt mieszkańców, a w szczególności sportowców, których w Lubaniu nie brakuje.

Odnoszą oni sukcesy na wielu szczeblach, czym mogą się pochwalić w corocznym plebiscycie i konkursie na Gwiazdę Sportu oraz Sportowca Roku Miasta Lubań.

W listopadzie 2021 roku Gmina Miejska Lubań zawarła ze spółką IZIM umowę na realizację gruntownej modernizacji krytej pływalni i hali sportowej MOSiR w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Remont hali sportowej jest już na ukończeniu. Dzięki ociepleniu i nowemu systemowi nagrzewnic obiekt będzie nie tylko łatwiejszy do ogrzania, ale i energooszczędny. Sportowców z pewnością najbardziej ucieszy nowa nawierzchnia.

- Podłoga, która została zamontowana, została zamontowana w systemie odpowiedniej sprężystości. Dzięki temu użytkownicy, grając tutaj w różne dyscypliny, będą mogli, że tak powiem… będzie mniej kontuzyjna no i wygodniejsza w użytkowaniumówił kierownik budowy Piotr Organista.

Od kwietnia z hali zaczną korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Pozostali mieszkańcy miasta na taką możliwość będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

- Takie utrudnienie spowodowane jest kontynuacją prac remontowych w innych pomieszczeniach i w innej części obiektu, czyli nadal jest remontowane główne wejście do budynku oraz pomieszczenia znajdujące się dookoła hali – wyjaśniła dyrektorka MOSiR Beata Soczyńska.

Równolegle trwa remont basenu.

- Tu już prace nabierają tempa, z tego względu, że najbardziej newralgicznym miejscem było wzmocnienie podłoża pod niecką basenową, które się udało zrealizować w listopadzie zeszłego roku no i teraz już kolejne prace montażowe już się rozpoczynają - zaznaczył P. Organista.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ponowne otwarcie krytej pływalni planowane jest na koniec bieżącego roku. Warto dodać, że już w kwietniu mieszkańcy będą mogli korzystać z kompleksu sportowego przy ulicy Działkowej. A to jeszcze nie koniec miejskich inwestycji w bazę sportowo-rekreacyjną.

- Został rozstrzygnięty już przetarg na przebudowę boiska na ulicy Ludowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli placem zabaw, wiatą rekreacyjną, boiskami do siatkówki plażowej. Będą tam również nowe trybuny, nowa nawierzchnia, bieżnia lekkoatletyczna – podkreślił Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel.

Usatysfakcjonowani będą również rowerzyści, dla których powstaną kolejne odcinki Lubańskiej Pętli Rowerowej. Ponadto samorząd planuje wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie budowy Rowerowego Parku Umiejętności.10 marca najlepsi lubańscy sportowcy, ich trenerzy, rodziny i przyjaciele spotkali się na jubileuszowej dziesiątej Gali Sportu.

Dziesięcioro zawodników z dziewięciu klubów stanęło do rywalizacji o miano Gwiazdy Sportu i Sportowca Roku Miasta Lubań.

W wyniku głosowania czytelników „Ziemi Lubańskiej” oraz fanów facebookowej strony „Lubię Lubań” Gwiazdą Sportu został Oliwier Pędlowski z Bojan Boks Lubań. A jakie sportowe marzenia towarzyszą młodemu pięściarzowi?

 

- No to tak: mistrzostwa Dolnego Śląska – mistrzem żeby zostać, mistrza Polski no i mistrza Europywymieniał Oliwier Pędlowski z klubu Bojan Boks.

Czy w sporcie, oprócz sukcesów, liczy się coś jeszcze?

- Boks uczy pokory przede wszystkim, szacunku nie tylko dla siebie, do swojej ciężkiej pracy, ale i dla przeciwnika – człowiek musi docenić go – podkreślił Wiesław Bojanowski, trener Oliwiera.

Kolejne miejsca w plebiscycie zajęli: Julia Budzińska z klubu Samuraj Lubań, Tymoteusz Rzepa z Lubań Basket, Wiktor Białowąs i Natalia Górska z Klubu Tańca Sportowego „Ametyst”, Konrad Orlik ze Sparty Lubań, Łukasz Staszczak z Tri Team Lubań, Marcel Bałtrowicz z Fundacji MA-KO Sport, Michał Dziedzic z Orki Lubań oraz Julia Dubieniecka z Kwisy Lubań.

Tytuł Sportowca Roku kapituła konkursowa przyznała Michałowi Dziedzicowi z Orki Lubań. Kilkunastoletni pływak ma już na swoim koncie wiele świetnych występów na zawodach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.

- Jeżeli widzę takich zawodników, to moja praca bardziej mnie motywuje i naprawdę nawet nie odczuwam tego basenu zamkniętego i aż z miłą chęcią można dojeżdżać na treningi pracować z takimi zawodnikami – podkreślił Adam Musiał, trener Michała Dziedzica.

Najlepszy obecnie pływak Orki Lubań intensywnie trenuje sześć razy w tygodniu. Ciężka praca przynosi spektakularne efekty, stąd pytanie – jakie ma rady dla początkujących zawodników?

- Nie odpuszczać. Jak jest ciężko, to po prostu, żeby cały czas dążyć do celu, bo czasami też tam coś boli czy coś, czuje się takie zmęczenie, no ale trzeba jakoś wytrwać – radził Michał Dziedzic z Orki Lubań

Warto podkreślić, że sukces zawodnika to nie tylko jego talent i wysiłek oraz praca trenera.

- Oczywiście rodzice całym sercem wspierają te dzieci, dlatego że to jest taki wspólny team. Bez tego by nie było motywacji, bez tego by nie było sukcesów tych dzieci, dlatego że dzieci często posiadają słomiany zapał i gdyby nie to, że jest mobilizacja często całej rodziny, to to dziecko by w pewnym momencie odpuściło mówił Piotr Orlik, tato Konrada.

Zachętą do dalszych ćwiczeń są nie tylko sukcesy sportowe.

- Takie gale, jak tegoroczna Gala Sportu, już jubileuszowa dziesiąta, na pewno są potrzebne po to, żeby w sposób taki uroczysty docenić trud i wysiłek, wkładany przez zawodników i przez trenerów w poszczególnych dyscyplinachpodsumował Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Lubańską Galę Sportu uświetnił taneczny pokaz Chaos Dance oraz greckie melodie w wykonaniu zespołu Mythos.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...