Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-06-2023

W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o repatriacji rodziny z Kazachtanu oraz zakończeniu roku akademickiego dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W minionym roku do Polski w ramach repatriacji przesiedliło się prawie 800 osób. Ponad połowa z nich przyjechała z Kazachstanu. Podobnie jak rodzina, która w ostatnim czasie zamieszkała w Lubaniu. 

Przez kilka miesięcy rozwijali swoje pasje i zdobywali nową wiedzę. Teraz przyszedł czas na wypoczynek. 

W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o repatriacji rodziny z Kazachtanu oraz zakończeniu roku akademickiego dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Gmina Miejska Lubań przyłączyła się do akcji repatriacji potomków dawnych zesłańców, mieszkających obecnie w azjatyckiej części byłego Związku Radzieckiego. Lubański samorząd uznał, że naszą historyczną powinnością jest pomoc rodakom w powrocie do Ojczyzny. Rodziny, które w większości mieszkają w Kazachstanie, szukają gmin chętnych zapewnić im start w Polsce.

- Wytypowaliśmy dwie takie rodziny w Lubaniu, które naszym zdaniem po pierwsze znalazłyby tutaj pracę, bo to też jest ważne, żeby te osoby od razu weszły na rynek pracy. Po drugie są to rodziny rozwojowe, czyli takie, gdzie są jeszcze… wraz z nimi przyjeżdżają, z dorosłymi, przyjeżdżają dzieci mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Pierwsza z zaproszonych rodzin już przyjechała do Lubania i powoli aklimatyzuje się w naszym mieście. Chęć powrotu do kraju przodków stała się powodem przełomowej zmiany i prawdziwej rewolucji w ich życiu.

- Nasi dziadkowie nam mówili, że oni stąd wyjechali i chcieli, żeby ich dzieci i wnuki tu wróciły. I my, od dziecka o tym słysząc, całe życie o tym marzyliśmy, żeby nasze dzieci miały dobre życie – opowiadała pani Wiola.

Początki nie są łatwe, ale rodzina z optymizmem patrzy w przyszłość.

- Miasto mi się podoba. Żałuję tylko, że nie przyjechałam tutaj wcześniej, bo teraz już bym dobrze znała język polski, więcej bym rozumiała i mogła się dalej uczyć – wyznała Nastia.

- Chcemy się adaptować w społeczeństwie, uczymy się języka polskiego, chcemy znaleźć jakąś pracę i być dobrymi obywatelami w Polscepodkreślił pan Witalij.

Samorząd zapewnia repatriantom mieszkanie komunalne oraz pomoc w znalezieniu pracy. Środki w wysokości prawie 280 tysięcy złotych na remont i wyposażenie mieszkań Gmina Miejska Lubań otrzymała z funduszy rządowych.

- Dziękuję, że przyjechaliście. Gratuluję oczywiście i życzę wszystkiego najlepszego tutaj w naszym mieście zakończył A. Słowiński.


Uroczyste "Gaudeamus” zabrzmiało 16 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Studenci i wykładowcy lubańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podsumowali miesiące wspólnej pracy, zabawy i integracji.

- Dla mnie to jest wspaniała sprawa, bo uczestniczę w kilku takich zajęciach, między innymi właśnie w dziennikarstwie, angielskim, tańcach, nauce tańca – no to jest ruch przez zabawę i taniec, także w gimnastyce. No, spełniam się w tym – z entuzjazmem opowiadał pan Władysław.

- Czekamy na pomysły. Te pomysły będą się rodzić. Ponieważ zmieniły się warunki, w jakich się spotykamy, to na pewno będą jakieś ciekawe pomysły – dodała pani Mieczysława – członkini Rady Słuchaczy UTW.

Dzięki temu, że Uniwersytet wszedł w struktury MDK, możliwe stało się między innymi pozyskanie zewnętrznych środków finansowych.

- Na dzisiejszym zakończeniu można było zobaczyć wiele uśmiechów na twarzy, braw, owacji, w związku z tym uważam, że projekt przeniesienia Uniwersytetu pod dach Miejskiego Domu Kultury był pomysłem dobrymmówiła dyrektorka Miejskiego Domu Kultury Grażyna Glodek.

Podczas zajęć ponad sto pięćdziesiąt osób odkrywało swoje pasje i pogłębiało zainteresowania.

- Dzisiaj pokazano nam na scenie wysiłek, który został wykonany w ciągu tych sześciu miesięcy wszystkich grup i wszystkich zajęć, które odbywały się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, i tylko przyklasnąć efektom prac, które wykonali zarówno sami uczestnicy zajęć, jak i ci, którzy te zajęcia prowadząocenił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Już teraz wiemy też, że - dzięki współpracy z Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych – zwiększy się poziom edukacyjny lubańskiej uczelni.

- Niektórzy z naszych wykładowców też będą mieli tutaj jakieś wykłady, jakieś zajęcia, żeby ten program ewentualnie urozmaicićzapowiedział dr Józef Zaprucki, prof. Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych.

Zapotrzebowanie na tego typu zajęcia jest duże. Cieszy, że aktywność lubanian nie kończy się wraz z zakończeniem pracy zawodowej.

- Nie widzę lepszej możliwości, żeby uaktywnić seniorów, jak właśnie przez taki Uniwersytet Trzeciego Wiekupodsumował dr J. Zaprucki.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...