Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-05-2013

W dniach 8-11 maja 2013 r. w ramach współpracy transgranicznej Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej za pośrednictwem Euroregionu Nysa realizowano projekt „Moje Karkonosze”, którego celem było m. in. poznawanie historii i legend związanych z regionem Karkonoszy po polskiej i czeskiej stronie.

Projekt adresowany był do amatorskich dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych. Teatr PRO- MOTOR z Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa wziął więc udział w 3-dniowych polsko – czeskich warsztatach teatralnych w Jeleniej Górze.
Pod kierunkiem instruktorów teatralnych z Polski i Czech dzieci i młodzież inscenizowały wybrane legendy, wykorzystując ich tematykę do pracy nad głosem, rekwizytem i ruchem scenicznym. Przygotowane w ten sposób etiudy zostały zaprezentowane 11 maja na uroczystym zakończeniu projektu w Zdrojowym Teatrze Animacji, w którym wcześniej przez trzy kolejne popołudnia młodzi widzowie uczestniczyli w wydarzeniach specjalnych, oglądając gościnne spektakle profesjonalnych zespołów teatralnych, m.in. Teatru Małego Widza z Warszawy.
Ponadto 28 zespołów z Polski i Czech uczestniczyło w przeglądzie własnego dorobku scenicznego. Prezentacje miały charakter konkursowy, a przedstawienia oceniało profesjonalne jury w składzie:
* Jan Kochanowski – aktor teatru „Cinema”, prowadzący warsztaty z ruchu scenicznego i pantomimy;
* Levan Mantidze – scenograf gruzińskiej telewizji państwowej, malarz, rzeźbiarz, grafik;
* Agnieszka Włoch – reżyser teatru dzieci i młodzieży, pedagog, twórca i koordynator Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych „Miniatury” w Opolu.

Decyzją jury spektakl Teatru PRO-MOTOR „Męczeństwo Yana Ahoy`a” wyreżyserowany przez Iwonę Tołstołucką – Świcę uhonorowano nagrodą Grand Prix (2000 zł) w kategorii młodzieżowej. Zespół zdobył także Nagrodę za najlepszy plakat teatralny. Grupa otrzymała też propozycję wyjazdu do Turnova w Czechach, gdzie ma wystąpić gościnnie na studenckim festiwalu teatru eksperymentalnego.

„Moje Karkonosze” to projekt, który umożliwił zespołowi z Gimnazjum nr 3 wymianę doświadczeń artystycznych i pozwolił wzajemnie inspirować się w poszukiwaniu nowych środków wyrazu i form teatralnych. Przede wszystkim jednak był okazją do integrowania się dziecięcych i młodzieżowych środowisk teatralnych (szczególnie bliska zażyłość połączyła PRO-MOTORA z czeskim teatrem KUKI – KUKI z Żeleznego Brodu) i do odnoszenia kolejnych sukcesów - zespołowo i indywidualnie.

              JC             
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...