Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-12-2013


      Maraton Pisania Listów do rządów łamiących fundamentalne prawa człowieka jest szczególną formą Pilnej Akcji. Zgodnie z tradycją Amnesty International – organizacji broniącej praw prześladowanych – odbywa się on corocznie w najbliższy weekend Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego 10 grudnia.

      Dlatego cała społeczność lubańskiej Trójki i inni ludzie dobrej woli już po raz szósty spotkali się 6. 12. 2013 r. w budynku gimnazjum na Nocnym Maratonie Pisania Listów. W tym roku napisaliśmy ich 1154.

Czemu, a raczej komu to miało służyć?
      550 mieszkańców wioski Nabi Saleh wciąż doświadcza brutalnych represji ze strony armii izraelskiej na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych.
      Może nasze listy pomogą ich chronić!
      2237 rodzin z Badia East w Nigerii za sprawą władz stanowych wspieranych przez policję straciło swe domy i zostało rozbitych wskutek przymusowych wysiedleń.
      Może nasze listy zmienią ich życie!
      Działacze COFADEH – jednej z najważniejszych organizacji broniących praw człowieka w Hondurasie – są w ostatnich latach zastraszani, uciszani, inwigilowani, atakowani, lecz pomimo zagrożenia kontynuują swą pracę.
      Pisaliśmy listy, by wyrazić swoje wsparcie dla ich działań i chronić ich.
      I wreszcie Miriam Lopez, torturowana i bezprawnie więziona przez siedem miesięcy w koszarach wojskowych w Tijuanie, która nie doczekała się skazania winnych jej cierpień i nadal bezskutecznie dochodzi sprawiedliwości w Meksyku.
      Pisaliśmy listy, by wyrazić swą solidarność z pokrzywdzoną i wesprzeć jej kampanię.
      Traumatyczne przeżycia Miriam Lopez posłużyły naszym gimnazjalistom do stworzenia symulacji przykładowego procesu sądowego, w którym winni zostają pociągnięci do odpowiedzialności i sprawiedliwie osądzeni. Uczniowie wcieleni w role urzędników sądowych, świadków, oskarżonych, poszkodowanych przeprowadzili wnikliwą rozprawę zgodną z procedurami sądowymi, korzystając z profesjonalnych wskazówek sędziego Sądu Rejonowego, który sprawę poprowadził. Nie obeszło się bez emocji: procesowi towarzyszyły żywe reakcje tłumu, niejeden obecny na sali był przywoływany do porządku.
      Uczniowska inscenizacja miała uświadomić wszystkim, że wsparcie walki Miriam Lopez może pomóc innym ofiarom w  podobnej sytuacji, ale też, że każdy – nawet złoczyńca – ma prawo do sprawiedliwego procesu. Reakcje obserwatorów z  „sali sądowej” wskazują na to, że cele te zostały osiągnięte.
      Tuż po ogłoszeniu wyroku słowo do młodzieży skierował jeden z licznie przybyłych gości – zastępca Burmistrza, P. Mariusz Tomiczek. Gratulował on uczniom wspaniałej inicjatywy i wyraził uznanie dla szlachetnego celu, w jakim spotykamy się od  sześciu lat.
      Ale nie był to jedyny cel tegorocznego maratonu. Tematem przewodnim wszystkich szkolnych instalacji stało się dziecko – to przecież temat uniwersalny. Bowiem „prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”.
      Można więc było obejrzeć w holu szkoły pokój w stylu KINGSAJZ,  w którym wśród gigantycznych sprzętów żywe figury dzieci – zabawek przypominały przechodniom o smutnym często losie małego człowieka osadzonego, jak w więzieniu, w  schematycznym świecie dorosłych. Zaś kontrastowo zestawione ze sobą pokoje: Julki z Polski i Lamine z Pakistanu, nie  pozwoliły przejść obojętnie obok faktu, że choć wszystkie dzieci są takie same, to nie wszystkim dany jest bezpieczny dom i  prawo do nauki. A przecież i my – tak młodzi, jak i dorośli – śpiewaliśmy tego wieczoru: „To jest nasz świat! My jego dziećmi!...”
      Nie bez refleksji oglądało się też nastrojową ekspozycję pt. „Jan Paweł II i dziecko” z towarzyszącą jej wystawą „Gdzie śpią dzieci”…
     
      Wszystkim uczniom i pracownikom Gimnazjum nr 3, rodzicom, zaproszonym gościom, naszym wiernym absolwentom…. słowem: wszystkim, którym los drugiego człowieka leży na sercu – z serca dziękujemy.

              ITŚ             
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...